Rahmi Koç’a, World Superyacht Awards’dan Anlamlı Ödül

Koç Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı, Türkiye’nin en etkili iş insanlarından Rahmi Koç, Superyacht dünyasının en önemli organizasyonlarından, Boat International Media’nın düzenlediği World Superyacht Awards 2023’de “Legacy Award” ile ödüllendirildi. Bu gurur verici haberi belki de ilk paylaşan Türkçe mecra marinakedisi.com

Bu o kadar anlamlı ve gurur verici bir ödül ki insanın yaşamına bütünen bir ödül verilmesi gibi. Sen güzel yaşadın ödülü.

Bernard Russel otobiyografisinde şöyle der ” İşte böyle bir yaşamım oldu. Onu yaşanmaya değer buldum ve eğer bir şans daha verilseydi onu memnuniyetle tekrar yaşardım”

Legacy Award ( Miras Ödülü), Rahmi Koç’a denizcilik alanındaki katkıları nedeniyle verilen ve yaptığı mirasın denizcilik dünyasında devam edeceği anlamını taşıyan bir ödül; halka açık muhteşem tarihi teknelerin bulunduğu bir deniz müzesi, bir marina zinciri, tersane, inşa edilmiş bir çok yat…

Rahmi Koç dev bir şirketin başında olmasına rağmen her zaman özel tutkusu olan tekneler için zaman ayırmayı başarmış bir insan. Çocukluk döneminde Boğaz’da edindiği deneyimlerle başlayan denizciliğini ilerleyen yaşlarında da sürdürmeye devam etti ve buharlı, yelkenli ve dizel motorlu büyük ve küçük teknelerin tutkulu bir koleksiyoncusu haline geldi ve kolleksiyonundaki teknelerin tümü İstanbul’daki Rahmi M. Koç Müzesi’nde mükemmel çalışır durumda bulunuyor. 1907 yapımı buharlı römorkör Gonca ve 1925’te piyasaya sürülen William Fife tasarımı 12 Metre Lady Edith gibi tekneler gelecek nesiller için korunmuş ve halka açık olarak sergilenmekte, ki bu da başlı başına bir miras niteliğindedir.

Ancak Rahmi Koç hala ilk “gerçek” teknesinin 1977’de Türkiye’de inşa ettiği, 19 metrelik Francis Jones tasarımı Nazenin olduğunu belirtiyor ve hala bu tekne kendisine ait.

Ardından Nazenin II geldi, bir Alden 23 metrelik tekne, aha sonra Nazenin III, bu sefer 33 metre uzunluğunda bir Alden ketch. Ardından denizcilikteki engin tecrübelerini aktardığı dördüncü Nazenin. Sparkman & Stephens tarafından tasarlanan ve Palmer Johnson tarafından inşa edilen 35 metrelik bu tekneyle iki yıl boyunca dünya çevresinde dolaştı. Şu anki amiral gemisi ise İstanbul’daki kendi tersanesi RMK’de inşa edilen, Sparkman & Stephens tasarımı 52 metrelik Nazenin V‘dir.

Yeni nesil için bir açıklama nazenin, nazlı anlamına gelen bir kelime ve Nazende Sevgilim şarkısı bu kelimenin zerafetine gitsin.

Rahmi Koç’u gönülden tebrik ediyoruz, iyi ki tutkusu deniz ve tekneler.

Ve bir marinakedisi yorumu olarak şunu belirtmek istiyorum. Kendisi çok şık giyinen bir insan ve eminim ki ödül töreninde gözleri kamaştırmıştır.

Ödüller güzel giyinmesini bilenlere verilmeli. Kendi adıma şunu söyleyebilirim: bir gün bana Nobel ödülü verecek olsalar ben de aynı Bob Dylan gibi gitmeyebilirim. Dylan 2016 yılında Nobel ödülüne layık görülmesine rağmen, hiç açıklama yapmadan törene gitmemişti. Ben muhtemelen giyecek bir şey bulamadım açıklamasını yaparım:) Yani hiç olmayacak şey elbette ama keşke bir şey giymeden gitsek:)

Aylık bültene kayıt olmanız için e-posta yazmanız yeterli.

Share

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: