Biri Stand up’çı diğeri Yelkenci iki değişik Finlandiyalı

2023’te iki Finlandiyalıyı duyana kadar Finlandiya hakkında çok az bilgiye sahiptim. Kuzey Avrupa’da küçük ve az nüfuslu bir ülke olması, bir de elbette başkentinin Helsinki olması dışında pek bir bilgim yoktu. Bu yıl önce Finlandiyalı bir stand-up’çıya denk geldim; Ismo Leikola, olağanüstü bir mizah anlayışı olan biri. Sonra da geçen hafta Finladiyalı bir denizciden, Ari Känsäkoski‘den haberdar oldum. İşin ilginç yanı, nüfusu İstanbul’un üçte biri kadar olan, 5.565.841 nüfuslu bu minik ülkeden muazzam bir stand-up’çı ve fosil atık kullanmadan dünya yarışına katılacak bir yelkencinin çıkması olasılık hesabına göre olduça düşük olsa gerek. Bu iki farklı kişilik tanışıyorlar mıdır?Bence Ari, Ismo’nun bir gösterisine mutlaka gitmiştir.

Ari Känsäkoski‘ye Raymarin Global Solo Chalange’da sponsor oldu.

Raymarine, Ari Känsäkoski’nin Global Solo Challenge’da – dünya çapında tek başına yelken seyri- esnasında teknesi tamamen Raymarin navigasyon sistemi ile donatılmış olacak. Känsäkoski’nin hedefi 26.000 deniz mili yarışını hiçbir fosil yakıt kullanmadan tamamlamak. Ari’nin Yaptığı açıklamalarda en ilgimi çekeni dünya yolculuğu sırasında Fin Krem Peynirini çok özleyecek olması. Böylece bu iki Finlandiyalının ardından bir de Fin peyniri 2023’te gündemime giren 3. Finlandiyalı oldu:) Lütfen giden olursa bana getirsin.

Stand up’çı Ismo Leikola hakkında aslında fazla bir söze gerek yok, Finladiyadan çıkıp ABD’nin en çok kazanan standup’çıları arasına girdi. Amerikalı komedyenlerden çok farklı. Aşağıda bir kaç video’su var fakat İngilizce bilmeyenler için bir kaç sevdiğim esprisini söylemek istiyorum. Diyor ki, annem küçükken tabağımda bir şey kalırsa Afrika’da çocuklar açlıktan ölüyor diyerek yememi sağlardı. Ben de bu yüzden yıllarca yedim, şimdi düşünüyorum da bu kadar yememin Afrika’daki aç çocuklara nasıl bir faydası olmuştur:) O anlatırken daha komik:) Ayrıca ben de çocukken benzer şeyleri çok duydum. Demek Afrika dışında dünyanın heryerinde çocuklar bu şekilde yemek yemeğe zorlanıyor:)

Belki duymuşsunuzdur son yıllarda yapılan araştırmalarda Finladiya üstüste dünyanın en mutlu ülkesi seçildi. Bununla ilgili Ismo’nun yorumu şöyle, “Dünyanın en mutlu ülkesinin Finladiya seçildiği duyan her Finladiyalı kendisine şunu sormuştur, Bu ülkede tek mutsuz insan ben miyim:)

Aşağıda veganlarla ilgili bir videosu var:

Share

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: