brown rope on mooring bollards

Palamar Halatlarına Deri Kaplaması Uygulaması

Geçtiğimiz aylarda fuarda çok enteresan bir zanaatkar ile tanıştım. Murat Günü, bir Saraç Ustası, tüm deniz araçlarının palamar halatlarına deri badarna ( deri kaplama) uygulaması yapan bir zanaatkar. Üstelik Saraçlık (Deri Badarna dikim işi)konusunda , Kültür Bakanlığı Somut olmayan Kültürel miras taşıyıcısı belgesini almaya hak kazanan Türkiye’de ilk kişi.

Murat Günü’nün bu zanaatı sürdürmesinin temel nedeni iskeleye bağlanma esnasında yaşanan hayati riskler. Büyük tonajlı gemilerin iskeleye bağlanması sırasında hayati tehlikeyi atlatanlar var ve hatta bir kişinin öldüğü kaydedilmiş. Kısacası halat kopup bir kırbaç gibi çarpabilir. Bu sebeple korumaya almak gerekiyor.

Murat Günü bu resimde gördüğünüz üzere, halatı deri ile kaplayarak korumaya alıyor. Bu deri kaplama işi oldukça tecrübe ve ustalık gerektiren bir iş. Hatta belki çok yakında UNESCO meslekler listesine girme ihtimali var.

Murat Bey bu mesleği ve önemini her platformda anlatarak dikkatleri bu konunun önemine çekiyor. Hatta İBB ile de görüşmeleri sonucu belki çok yakında İBB şehir hatları vapurlarının halatlarına, bu özel zanaati uygulayacak.

Kendisini tebrik ediyoruz.

Eğer kendisine ulaşmak isterseniz E-posta adresi: muratgunu@gmail.com

Share

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: