back view of a woman standing on a boat

Denizin yeni korsanları; Keyif Korsanları ile mücadele yolları

Özel tekneleri ile tur yapanlar, mavi tur sektöründe korsan yatçılar olarak biliniyor. Bunlara keyif korsanı da denebilir çünkü çok keyifli bir şekilde keyif kaçırıyorlar:) Siz de duymuşsunuzdur, “Bir tekne alalım, arada bir tur yapar marina kirasını çıkarırız sözlerini” işte bunlar keyif korsanlığı yapan özel tekneler:) Genelde deniz korsanları gemilere saldırıp içlerindeki malı, değerli eşyaları talan ederlerdi. Ya da çevre köylere saldırıp ne var ne yok alıp hatta genç kızları kaçırıp denize açılırlardı. Uluslararası sularda gemilere el koyan, mürettebatı esir alan korsanlar hala mevcut. Fakat bu yazının konusu özel tekneleri ile tur yapan, vergi ödemeyen, denetlemeye tabi olmayan ve sektörün keyfini kaçıran keyif korsanları.

TYBA (Tüm Yat İşletmecileri, Yatırımcıları, Broker ve Acenteleri Derneği) Deniz Ticaret Odası ile yaptığı toplantıda Korsan yat turlarını da gündeme getirdi. Toplantıda özel teknelerin sahipleri veya kaptanları tarafından kiralanmasının Türk yat turizmine verdiği zarar ve yarattığı kayıplar masaya yatırıldı. Hiçbir kontrole tabii olmayan, ticari tekne standart ve güvenliğine uygun olmayan, ticari yolcu taşıma sigortasına sahip olmayan, vergi vermeyen, kısaca yasal olmayan şekilde kiralanan bu tur teknelerinin nasıl engellenebileceği konusunda görüşler bildirildi.

Öne çıkan mücadele fikirleri; kaçak turlardan kaptanların sorumlu tutulması, yabancı bayraklı özel teknelerin transit log değişimlerinin sıklığının liman başkanlıklarınca takip edilmesi,  Sahil Güvenlik, DTO, Maliye Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı ile koordineli şekilde çalışılması…

Plakalı taksi, korsan taksi benzeri bir duruma benziyor ama aslında daha fazlası çünkü takside insan en fazla 3 saat geçirir özel teknesi ile tur yapan birinin teknesinde ise en az bir kaç gece. Bu sebeple en azından yolcu sigortası gerek, bir de denetlemeye tabi olması da önemli çünkü sağlık, hijyen, güvenlik gibi konular şakaya gelmez.

Mavi yolculuk yapan firmaların büyük bir kısmını temsil eden, teknelere standart getirmeye çalışan ve denetim mekanizmasına önem veren TYBA‘yı bu açıdan tebrik ediyoruz. Mavi Yolculuğa çıkarken TYBA standartlarına uygun teknelerin seçilmesini yaygınlaştırmak gerek.

İşleniyor…
Başarılı! Listeye girdiniz.
Share

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: