Rivercraft Fuel Pump, Henley On Thames

Neden Fazla Yakıt Yakıyorum?

Wave Marine’den Ömer Menteşe teknelerde neden fazla yakıt yakıldığını ve bunun önüne nasıl geçileceğini anlattı.

Son zamanlarda ekonomik sebeplerden ötürü yakıta gelen zamlar deniz severleri yakıt alımında
zor duruma sokmaya devam ediyor. Tekne işletim masrafları arasında artık yakıt fiyatları da bakım ve
bağlama ücreti kadar önemli bir yer almaya başladı. Her ne kadar dışarıda “Tekneler ucuza yakıt
alıyor”
algısı bulunsa da bazı istisnalar dışında tekneler , arabamıza benzin istasyonundan aldığımız
fiyattan hatta birkaç kuruş daha fazla bir ücrete yakıt almaktadır.

Öncelikle bilinmesi gereken; deniz motorları azami güçlerinin %70-%80’ini kullanmak üzere tasarlanmışlardır. Teknemizde de bu ortalamada seyir yaparsak Cruising Speed’e ulaşmış oluruz.  Cruising Speed, hız ve yakıt sarfiyatı açısından en doğru kullanım yöntemi olarak görülmektedir. Yeni nesil makinalarda, anlık ve saatlik yakıt tüketimini gösteren seyir yardımcıları da en az yakıt sarfiyatı ile seyrinizi tamamlamaya yardımcı olabilmektedir. Böyle bir imkana sahip değilseniz   “HP x 0,18 x Yüzde Devir” formülüyle veya makinanızın servis manuelinden yakıt sarfiyat bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Neden Fazla Yakıt Yakıyorum sorusunun cevabı:

  • Rüzgar, akıntı ve dalga boyu daha fazla yakıt yakmanıza sebep olacak etkenlerden biridir. Bu yüzden seyrinizin emniyetli ve ekonomik olması açısından iyi bir seyir planı yapılması gerekmektedir.
  • Teknede bir gün kullanırız denilip hiç kullanılmayan ağırlıklardan kurtulmanızı öneririm. Teknede ağırlık, yakıt sarfiyatını etkileyen faktörlerden biridir. Yükleme kapasitesinin üstüne çıkmamanızı tavsiye ederim.
  • Makine bakımlarınızı ihmal etmeyin. Makinanızın hem kondisyonlu çalışması hem de seyir emniyet ve güvenliği açısından bakımlarının düzenli olarak yapılması büyük önem taşımaktadır.
  • Karinanızın temiz olmaması durumda oluşan tabaka sürtünme direncini arttırır ve hızını azaltır. Aynı zamanda da yakıt sarfiyatını arttırır.
  • Makina dairesinin yeteri kadar havalandırılmaması makinanın kondisyonunu düşürür ve sarfiyatı arttırır.
  • Tekne aerodinamiğine uygun olmayan tenteler, hızı düşürür ve yakıt tüketimine neden olur.
  • Yanlış pervane seçimi %5-%10 oranında yakıt tüketimini arttırır. Makinanızın servis manuelinde belirtilen ölçülerden pervane kullanmanızı tavsiye ederim.
  • Genellikle outboard motorlarda yapılan, tekneye uygun olmayan motor tercihleri yakıt tüketimini arttırır. Seri bilgilerinin yer aldığı etikette teknenize uygun min.-max. tavsiye edilen motor gücünü görmeniz mümkündür.
  • Daha ekonomik bir seyir için trim ayarının iyi yapılması gerekmektedir. Trim ayarının doğru yapılması halinde daha sessiz bir seyir gerçekleştirebilirsiniz.

Yakıt fiyatlarının artması ; seyir sürelerinin kısalmasına veya iki-üç katı maliyetle seyir yapılmasına neden olmaktadır. Önümüzdeki günlerde marinadaki komşularınızdan geçen sezon ve şu anki yakıt maliyetinin karşılaştırıldığı sohbetleri de sık sık duyacağınızı öngörmekteyim. Yukarıdaki maddelerin belli bir bölümünü yerine getirebilirseniz yakıt tüketiminin azaldığını gördüğünüzde, diğer tekne sahiplerine de yazımızı okumalarını tavsiye edip onlara da yardımcı olmanız mümkün…

Diğer yazımızda görüşmek üzere. Pruvanız neta olsun..

Ömer Menteşe (Wave Marine)

Share

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: