Mavi Bayraklı Teknelerde Türkiye Dünya Üçüncüsü

Genelde Plajlara ve marinalara verilen mavi bayrak son birkaç yıldır mavi tur teknelerine de verilmeye başlandı ve Türkiye Mavi bayraklı mavi tur teknelerinde üçüncü sıraya yükseldi.

Meksika 31 tekne ile birinci sırada, Portekiz 20 tekne ile ikinci sırada ve Türkiye’nin mavi bayraklı tekne sayısı 15.  Diğer ülkelerden örnek verecek olursak İzlanda 15, Norveç 8 ve Yunanistan 6 mavi bayraklı mavi tur teknesine sahip.

Geçen yıl 10 mavi bayraklı teknesi olan Türkiye bu yıl 15’e yükseldi. Mavi bayraklı teknelerin çoğunluğu Antalya’dan ve bunun en büyük nedeni IMEAK Antalya Deniz Ticaret Odası’nın bu konuda gösterdiği çalışmalar.

Ne gibi bir avantajı var?

Birinci avantajı çevreye karşı duyarlı olmak, ikincisi çevreye duyarlılığı herkese anımsatmak ve üçünsü de elbette farklılık yaratmak. İnsanlar çok yakın bir gelecekte sadece çevreye duyarlı işletmelerle çalışacaklar. Özellikle de yeni nesil.

Mavi Bayrak asılı tekneler çoğaldıkça mavi bayrak artan bir gereksinim olacak.

Tur teknelerine mavi bayrak almak için 51 adet kriter var bu kriterlerin temelde aşağıdakileri kapsıyor. 

Çevre eğitimini turizmin ayrılmaz bir parçası olarak görmek

 – Ekonomik, sosyal ve doğal çevreye olabilecek zararları göz önünde tutup azaltmak için çaba sarf etmek

– Turistlerin, çalışanların ve çevrenin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak

– Sürdürülebilir uygulamaların gelişimine ve yayılmasına katkıda bulunmak

Detayları öğrenmek için tıklayın.

Mavi Bayrak Programı nedir?

Plajlar, marinalar ve tur tekneleri için Mavi Bayrak Programı, kar amacı gütmeyen uluslararası bir sivil toplum örgütü olan FEE (Foundation for Environmental Education-Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı) tarafından yürütülmektedir. Mavi Bayrak Programı, ilk olarak 1985 yılında Fransa’da başlamıştır.1987’ den beri Avrupa’da, Güney Afrika’nın katıldığı 2001’ den beri de Avrupa dışındaki ülkelerde uygulanmaktadır. Mavi Bayrak günümüzde, katılımcı ülkelerin sayısının sürekli artmasıyla, gerçek anlamda küresel bir programa dönüşmüştür.

Share

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: