Mega Yat müşterileri ne durumda?

Mega Yat müşteri grubunu oluşturan dünyanın en zenginlerinin her yıl ne durumda olduğunu açıklayan rapor açıklandı. 8. Dünya Zenginlik raporuna göre (Wealth-X World Ultra Wealth Report) 2018’e kıyasla 2019 da dünya zenginlerinin sayısı yüzde 9.5 yani 290.000 artmış. Covid 19 ile 2020 başında yüzde 28’lik bir düşüş yaşanırken Ağustos ayının sonu itibarıyla yüzde 3’lük bir artış gerçekleşmiş.

Bu sayılar özellikle lüks segmentte ürün üretenler ve pazarlayanlar için oldukça önemli veriler ve Yat sektörü de bu segmentin en üstünde yer alan ürünlerden biri. ( Bazı yatlara ürün yerine sanat eseri dememiz gerekse bile :))

Nasıl ki yoksulluk “junk food” denilen değersiz besin üreten firmaların pazar payını arttırıyorsa, zenginlik de lüks segmentin pazar payını arttırıyor.

8. Dünya zenginlik raporuna göre, Amerika’daki zenginlerin sayısı açık arayla önde gidiyor. Amerikalı zenginleri Çinli zenginler ardından Japon zenginleri takip ediyor. Diğer ülkeler sırayla; Almanya, Kanada Fransa, Hong Kong, İngiltere, İsviçre, Hindistan

Zenginlerin sayıca fazla olduğu yerler elbette mega yat pazarlamacıları için de bir pusula görevi görüyor. Amerika’ya yat üretmeye devam… Ardından Çinli süper zenginler geliyor ancak Çinli zenginlerin mega yat almak konusundaki tutumlarını anlatan bir makale yayınlamıştık. Çinli süper zenginler süperyat almakta yavaşlar.

Şimdi sırasıyla en fazla süper zenginin bulunduğu şehir listesi şöyle:

New York
Hong Kong
Tokyo
Los Angeles
Paris
Londra
Chicago
San Francisco
Washington, DC
Dallas

Dünyanın en zenginleri listesinde Amazon’un kurucusu Jeff Bezos birinci sırada onu Microsoft kurucusu Bill Gates , lüks ürünler tüccarı ve sanat kolleksiyoncusu Fransız zengini Bernard Arnault ve ardından zengin yatırımcı Warren Buffett izliyor.

Bir Cevap Yazın

%d