Martha Koyu özelleşti

Burgazada’daki Martha Koyu’nu bir adalılar bilir, bir teknesiyle gelenler bir  de kampçılar bilir…  Artık daha fazla kişi biliyor çünkü Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bir ihaleyle restoran işletmecisi bir kişiye tahsis edildiği basında duyuruldu.

Adalılar bu durumdan şikayetçi ve iptal davası için harekete geçtiler.

Ama adalılar daha önce de kampçılardan ve bıraktığı çöplerden şikayetçiydi. Çok daha önce de koya ismini veren Madam Martha’dan şikayetçiydi.  

Madam Martha, 1920 yılında dünyaya gelmiş Mısır asıllı bir Hıristiyan. Türkiye’nin ilk balerinlerinden.  Evlenip Burgazada’ya yerleşmiş ve gönlünce denizi ve doğayı yaşamaya çalışmış. Yaşam sevinci yüksek bir hanımefendiymiş.  Yaşam sevinci yüksek hanımefendiler çok çabuk dile düşerler. Madam Martha da kısa sürede adanın yerlilerinin diline düşmüş.

Yıl 1940’lar, eğitimli bir balerin, St Benoit Fransız Lisesi mezunu, mutlu bir kadın, doğayı seviyor, sürekli denize giriyor,  yağmur yağdığında Allahın suyu ile yıkanalım diyor,  her akşam kendi stilinde süslenip, takıp takıştırıp kocasını karşılamak için iskeleye iniyor, tek başına adanın çam ağaçları arasında yürüyüş yapıyor,  eh  adanın yerlileri için uzaylıdan farkı olmasa gerek.

Madam Martha kısacası ada halkı için tam bir dedikodu malzemesi olmuş.  Sonunda dayanamamış 80’li yıllarında başında  “Artık rahat edersiniz”  yazılı bir notu arkasında bırakıp intihar etmiş. Adalılar çok üzülmüş ve Halikya koyunun adının Martha Koyu’na çevirmişler.

Madam Martha’nın vasiyeti; restoran işletmecisinden yana gerçekleşecek gibi duruyor. Bu işletmeci oldukça rahat edebilir…

Aylık  15 bin TL kira bedeliyle 15 yıllığına kiralamış.  Çok yakında bu koyu bir turistik cennete (! ) dönüştürmek için çalışmalara başlar. Giriş paralı olur, halk ücretsiz denize girdiği yere ücret ödemeye başlar, restoranlar, kafeler açılır… Çok kısa zamanda işletmeciyi , kesinlikle rahat ettirir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: