man in black and white jacket and blue denim jeans standing on white boat

Marinaların, ilk teknesini alanlarla imtihanı:)

Hayatta ilkler unutulmaz; İlk aşk, ilk tekne ve marinalar için ilk tekne sahipleri 🙂

Marinalar için ilk tekne sahipleri büyük bir sınav hele bu dönemde. Pandemi nedeniyle tekne sahipleri hızla artarken deniz kültürü soyu tükenen bir fok balığı gibi can çekişiyor. Çok az kişinin deniz kültürüne ihtiyacı kaldı. Çoğunluğun ihtiyacı olan; denizde gürültü yapmak, denize çöp atmak ve tahammülsüzlük… Yine de moralleri bozmayalım her canlı nasıl ki ölümü tadacaksa, deniz hayatına giren her canlı da tuzlu suyla yumuşayacaktır. Deniz insanın tenini sertleştirir ama kalbini yumuşatır.

İlk defa teknesini alıp bir marinaya bağlananları bu kadar unutulmaz yapan ne olabilir acaba?

  • En unutulmaz ilk tekne sahipleri, telsizden palamar yerine kalamar isteyenler. Deniz terimlerini sadeleştirmek gerektiğine inananlardanım ama palamar da kalamar olmamalı:)
  • Pontona masa çıkarıp rakı keyfi yapan tekne sahibi olduğunu duyduk ki, tahminimce bu beyefendi tekne dururken pontonda keyif yapmayı tercih ediyorsa teknesini mutlaka elden çıkarmıştır.
  • İlk tekne sahiplerinin bir kısmının marina sözleşmesini okumaktan pek hoşlanmadıklarını duyduk. Biz sizin canınızı okuyacağız dediklerini duyar gibiyim 🙂
  • Çöplerini pontona bırakanlar varmış ve hatta denize çöp atanlar. Buna inanmak istemiyorum.
  • Denize elverişsiz çıkıp yolda kalanlar ve canhıraş marinadan yardım isteyenler. Elbette size yardım edilecektir, deniz yardımlaşma demek ama azıcık da siz yardım edin:)
  • Yanaşma ve ayrılmayı bilmeyen tekne sahiplerinin sayısındaki artış marina girişlerinde bağlanmayı bekleyen tekne kuyruklarına yol açıyor diye duyduk. E şimdi marinalar nasıl unutsunlar ilk tekne sahiplerini:)
  • Telsizden Alo Alo Marina diyenler, hiç mi aksiyon filmi izlememişler. Filmlerde bile telsizde alo alo demiyorlar.

Liste uzar gider. Velhasıl denizcilik bir günde öğrenilmediği için herkese sabır gerek.

Bu yazıda marinaların ilk teknesini alanlarla imtihanını yazdık, varsa eğer bir başka zaman da ilk tekne sahiplerinin marinalarla olan imtihanını yazarız:)

Ayda bir e-bülten yolluyoruz. e posta ile kayıt olabilirsin.

Share

International Boat Industry Turkiye Temsilcisi, Dijital pazarlama uzmanı, Yazar, Turizm Rehberi. Yayınlanan Kitapları Kıçtankara (2011) Yalnız Yaşama Egzersizleri (2004 Tükendi) Büyülü Gerçeklik E kitap, Komik Beyin E kitap

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: