Bir efsaneye arka çıkmak

Geçtiğimiz aylarda İtalyanın köklü yat üreticisi Perini Navi iflasını açıkladı. Bir yat devi sahneden çekilmek üzereyken iki köklü italyan yat markası Feretti ve Sanlorenzo Perini Navi’nin ayakta kalması için bir ortaklık kuracaklarını duyurdu. Bu ortaklık şirketin çalışanları ile, aynı organizasyon yapısı ile devam edileceğini açıkladı. Pandemi döneminde işsiz kalacağını sanan Perini Navi’nin tüm çalışanları, çalışanlarının aileleri bu gelişme ile büyük bir mutluluk yaşadı.

Perini Navi, 1983 yılında, Fabio Perini’nin az mürettebatla geniş yaşam alanı olan bir yelkenli üretmek hedefi ile kuruldu zaman içinde Maltese Falcon gibi efsanevi, cüsseli süperyatlar üretme yoluna gitti. Marka hem yelkenli hem de motoryat segmentinde, İtalya ve İstanbul Tuzla’daki tersanelerinde üretim yapıyordu. Şu anda sadece İtalya’daki tersanede üretime devam ediyor. İstanbul’daki tersanesi Habaş Grup’a satıldı.

Sanlorenzo’da Feretti de İtalya’nın 1983’ten beri üretime devam eden bu köklü markasının yok olmasına müsaade edemeyeceklerini açıkladılar. Ne de olsa denizci bir millet, denizdeki yardımlaşmayı, iş hayatına yansıtmışlar. Hayranlık uyandırıcı!

Farzedin ki köklü kahve markası Kuru Kahveci Mehmet Efendi iflasını açıkladı ve hemen ardından Of Çay ve Rize Çay ortaklık kurup markayı aynı şekilde yaşatma kararı aldılar. Etkilenmez miyiz? Etkileniriz ama tahminimce işin içine Karadenizliler giriyorsa bir kaç ay içinde markanın ismi Kuru Kahveci Dursun ya da İdris’e dönüşür 🙂

İtalyanlar şunu iyi biliyor, kendi ülkelerinin yat endüstrisini güçlü tutmak kendi markalarını da güçlendiriyor. Kendi efsanelerine arka çıkarak kendilerini de güçlendiriyorlar.

Ayda bir gelen e-bültenimize üye olun.

Share

International Boat Industry Turkiye Temsilcisi, Dijital pazarlama uzmanı, Yazar, Turizm Rehberi. Yayınlanan Kitapları Kıçtankara (2011) Yalnız Yaşama Egzersizleri (2004 Tükendi) Büyülü Gerçeklik E kitap, Komik Beyin E kitap

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: