Kon Tiki, Peru’dan Polinezya Adalarına efsanevi yolculuğun filmi

L
“Eski insanlar okyanusu bir engel olarak görmüyorlardı, daha ziyade bir nevi iletişim olarak görüyorlardı”
Kon Tiki Filminde geçen en etkileyici sözlerden biri. Norveçli kaşif ve araştırmacı Thor Heyerdahl, 1947 yılında Peru’dan Polinezya adalarına, balsa ağacından yapılmış ilkel bir salla giderken söylüyor bu sözü. Beş arkadaşıyla yaptığı bu heyecanlı yolculuğun amacı eski çağlarda Amerika’da yaşayan insanların, okyanusu salla geçerek Polinezya’da koloniler kurduğunu kanıtlayabilmek.  Kanıtlayabilmenin tek yolu binlerce yıl önceki gibi yapılmış bir salla okyanusu geçebilmek
Film tamamen gerçek olaylara dayanıyor çekimleri konuya uygun olan Norveç, Malta, Maldivler, New York gibi mekanlarda gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda Norveç sinemasının en pahalı filmi. 16 milyon dolara mal oluyor. Önce Leonardo DiCaprio ile çekilmesi düşünülmüş ki  o durumda filmin maliyeti 80 milyon dolara çıkıyormuş.
Filmde etkileyici olan bir bilim adamının inancı ve beş adamın bir amaç için çıktığı yolculuk. Unuttuğumuz bir şeyi hatırlatıyor; kendinden daha büyük bir şeye inanmak. Filmde bir karakter, yolculuğu ilkel bir salla tamamlayamayacaklarını söyleyince, Thor, ben inanıyorum, eski insanlar yaptıysa biz de yaparız diyor. Arkadaşı  nasıl buna inanırsın bu din mi? diye karşılık veriyor. Bunu soran kişi eski bir buzdolabı satıcısı. İşte bu soru belki de filmin bel kemiği…İnsanoğlu din dışında bir şeylere inanmasaydı hala ilkel kabileler gibi yeni doğmuş bebekleri kurban ediliyor olabilirdi.

Kon Tiki İnkalar’da güneş ve fırtına tanrısı

İnkaların güneş ve fırtına tanrısının adı olan Kon Tiki ve Thor Haredahl arasında  enteresan bir benzerlik var. Thor da İskandinav mitolojisinde fırtına tanrısı anlamına geliyor.

Norveç’te Kon Tiki müzesinde Kon Tiki isimli salı görebilirsiniz.

Thor Haredahl 1950 yılında Kon Tiki yolculuğunu kitap haline getiriyor. Kitap 50 milyon adet satıyor.

Filmin yapım yılı: 2012 İngiltere| İngiltere

Yönetmeni: Espen Sandber, Joachim Rønning

Oyuncular: Anders Baasmo Christiansen, Gustaf Skarsgård, Pål Sverre Hagen

200 yıllık şaşırtıcı bir hikaye

Share

One Ping

  1. Pingback: Denizde geçen en iyi 15 film – Marinalardan haberler, duyurular, güncel fiyatlar…

Bir Cevap Yazın

%d