Hüzünlü bir fotograf sergisi “Gemi Enkazları”

 

Rahmi M. Koç Müzesi hüzün dolu bir fotoğraf sergisi ile ziyaretçilerini bekliyor.

Serginin adı:  ‘Bellek Görevi: Gemi Enkazları’

 Sanatçı İtalyan fotoğrafçı ve heykeltıraş Stefano Benazzo

Sergiyi hüzünlü yapan hem fotoğrafların derinliği hem de sanatçının sözleri

“Batıklar yalnız, çaresiz ölür, nadiren umursanır.”

İnsanların denizle imtihanının, cesaretlerinin ve korkularının anılarını fotoğraflarıyla anlatan Benazzo, “Batıklar yalnız, çaresiz ölür, nadiren umursanır. Bu nedenle onlara sempati ve saygı göstermenin önemine inanıyorum. Bugün doğanın bir parçası haline gelen batıklar aynı zamanda tarih kitaplarında yer almayan deniz insanlarının artık var olamayacak anılarının birer sembolü. Sert hava ve deniz bu enkazları yok etmeden önce gelecek nesiller için fotoğrafları çekip bir bellek oluşturuyorum” diyor.

Eğer bu fotoğraf çekilmeseydi kimse bu kalıntıyı bilemeyecekti çünkü artık maalesef yok. Sanatçı aynı bölgeye tekrar gittiğinde bu enkazdan eser kalmamış. 

STEFANO BENAZZO

1949 doğumlu sanatçı, eski bir büyükelçi. Yaklaşık 50 senedir (dile kolay) fotoğrafçılık yapıyor. Dünyanın her köşesinde karaya oturmuş gemi enkazları üzerine araştırmalar yapıyor. İtalya ve yurtdışında 40 kişisel sergi açan sanatçının ayrıca gemi modeli ustası olarak yarattığı eserler hem İtalya’da hem de diğer ülkelerde sergileniyor. Sanatçının İtalyan Donanması’na ait Amerigo Vespuçi adlı okul gemisinin maketi halen İtalyan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda sergileniyor.

Sergi 31 Mart 2019’a kadar sürecek. İstanbul dışında olanlar  fotoğrafları  Stefano Benazzo’nun websitesinden  görebilirler.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: