Gaz dedektörü (Tekne yangınında ölen çiftin anısına)

Konu deniz olunca bir çok ürün denizde hayat kurtarıcı özelliğini taşıyor. Gaz dedektörü de hayati önem taşıyan küçük bir ürün ve yer vermemizin nedeni geçtiğimiz haftalarda Çeşme açıklarında teknelerinde çıkan yangında hayatını kaybeden bir evli çift anısına bu ürünü anımsatma isteğimiz. Yangının nedeni gaz sızıntısı:(

Gaz dedektörü bir diğer ifade ile gaz alarm cihazı tüp ile ocak arasında bir noktada yerden 15-20 cm yukarı monte edilen bir cihaz. Gaz sızıntısı tehlike sınırına geldiğinde alarm vermeye başlıyor hatta ocağa ek bir valf eklenerek gaz kaçağının tehlike anında kesilmesi de mümkün. Fiyat olarak alarm sistemi 120 Tl civarında, gaz kesen valf de 70 TL civarında. Hem teknelere hem de karavanlara monte ediliyor.

Teknede neden yangın çıkar?

Teknelerde çıkan yangınların baş sorumlusu gaz sızıntısı değil. En büyük neden elektrik tesisatında çıkan problemlerden kaynaklanıyor. Özellikle makine dairesindeki elektrik tertibatı neden oluyor. Bu sebeple düzenli bakım yapılması çok önemli.

Motorun fazla ısınması, motora bağlanan yakıt depolarında veya egsoz sistemlerindeki problemler yangın nedeni olabilir.

Bir de insan kaynaklı yangınlar var; yemek yaparken yapılan hatalar, sigara içilmesi ve ızgara yapılması da neden olabilir. İkinci en yaygın neden dış kaynaklar yani yakındaki bir teknede çıkan yangının çevre teknelere sıçraması.

Deniz hayatı paylaşım demek ve bu sadece suyun ya da yiyeceğin paylaşımı değil emniyetin paylaşımını da kapsıyor. Komşu teknenizin güvenliğini de düşünmek anlamına geliyor.

Teknede her zaman yangın tüpü ve hatta yangın battaniyesi bulundurulması önemli ve yangın esnasında durumun ciddiyetine göre yolcuları hızlıca tahliye etmek gerek. Aslında belki de tekne almadan önce acil durum eğitiminin alınması çok daha gerekli.

Denizlerden gelen güzel haberlerin çoğalması ve üzücü haberlerin bitmesi dileğiyle…

Share

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: