Fırtına Takvimi hala güvenilir mi?

Fırtına takvimi denizciler için hala güvenilir mi? Özellikle Denver‘da ani bir 30 derecelik hava değişiminden sonra fırtına takvimi nasıl bir kaynak olmalı merak ettik sorduk: Havadelisi.com‘dan Ozan Mert Göktürk’ün yanıtı:

Fırtına Takvimi geçerli mi?

Fırtına takvimi denen şey, bundan yıllar yıllar önce sadece belli bir bölgede (muhtemelen İstanbul) yaşayan insanların, her sene aynı zamanda yaşandığını düşündükleri hava olaylarını takvime işlemesinden ibaret.
1) Hava durumunda böyle bir periyodikliğin olmadığını biliyoruz artık. Yani bir yıl belli bir tarih aralığında görülen olay ertesi yıl görülmeyebiliyor.

Denver’daki ani hava değişiminin bize etkisi var mı?

2) Farklı bölgelerde her zaman farklı hava koşulları olur, aynı olayın çok geniş bir alanda görülmesi mümkün değildir. Hatta birbirinden yeterince uzak iki bölgenin hava koşulları özellikle geçiş mevsimlerinde “tam ters” olma eğilimindedir. İstanbul ve Adana mesela, bu mevsimde tamamen farklı davranabilir. Denver’ın zaten bizimle hiç ilgisi yok, bambaşka bir coğrafya. Orada bu mevsimde kar yağması nadir ama olasıdır, mucizevi bir olay değildir. Daha önce de görülmüştür.

3) Hava koşullarında belli tarihlerde yıldan yıla tekrar durumları -bazen- olsa bile, iklim değişiminden ötürü bu da ortadan kaybolma eğiliminde. Sıcak mevsimin çok uzaması başlıca sebep.

Sözün özü, “fırtına takvimi”, hava tahmin yöntemlerinin ilkel ve geri olduğu zamanlardan kalan, bilimsel doğruluğunun çok düşük olduğu günümüzde anlaşılmış olan bir nevi geleneksel bilgiden ibarettir. Herhangi bir amaçla kullanmanızı tavsiye etmeyiz. Her zaman hava tahmin modellerini ve tahminlerini takip ediniz.

Ozan Mert Göktürk’e teşekkür ediyoruz.

Fırtına takvimi kocakarı takvimi ya da halk takvimi olarak da biliniyor. Geldiğimiz teknolojik çağda bu fırtınalar çoğunlukla mitolojik öykülere dönüşmüş olabilir, geçerlilikleri kalmamış olabilir. Ya da kullanım süresi dolmuş olabilir:) Ama yine de ilgi çekici bir konu, bir çok denizcilik websitesinde yer alıyor. Özellikle de isimleri; Kabak Meltemi, Bevarih Rüzgarları, Kızıl Erik Fırtınası, Sam Yelleri… Yine de bir çok denizci balıkçı uzun yıllar daha bunlardan bahsedecek gibi görünüyor.

E bültene kayıt oldunuz mu?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: