Denizcilikte “Türk Kafası Düğümü”

Farzedin ki, teknenizle dünyanın herhangi bir yerindeki bir marinadasınız. İstakoz gibi yanmış, elinde birası ile sırıtarak bir İngiliz denizci yanınıza yaklaşıyor, sohbete başlıyor. Türk olduğunuzu duyunca Turk’s Head Knots’ı bilip bilmediğinizi soruyor, siz What diyorsunuz. Daha önce hiç duymadığınız bir düğüm.   Yooo, böyle bir şey duyduğunuzda anlatacağınız bir şeyler olmalı diyerek marinakedisi sizin için bu düğümü özetliyor:

“Türk Kafası Düğümü” İngilizcesi Turk’s Head Knots Türk sarığından geldiği varsayılıyor. Bu düğümü 15. yüzyılda Leonardo Vinci de çizmiş. Çok geniş bir kullanım alanı var. Denizcilikte, dekorasyonda… Ceviz düğümü, Gordes düğümü olarak da biliniyor. Türk halılarında, süslemelerinde kullanılmış. Aşağıdaki motif 1300 yıllarından…

Denizcilik tarihindeki en önemli kullanım alanı:

Dümenin nerede olduğunu göstermek için, denizcilere düğüm yerinden tutarak dümen kontrolünü ve yol kontrolü sağmak için kullanılır.

Antik bir gemi dümeni fotoğrafın kaynağı:whatknotnow.blogspot.com.tr

Bir diğer kullanım alanı: Usturmaça olarak 

Sandal kenarında usturmaça. Resmin kaynağı:www.christinedemerchant.com

Ağ yapımında da kullanılan bir düğüm

Daha bir çok kullanım alanı olabilir. Yaratıcılığa bağlı. Nasıl yapıldığına dair internette ya da denizcilik bağları kitaplarında bilgi alabilirsiniz.

 

One Comment

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: