selective focus photo of bottle floating on body of water

Denizcilerin sevgililer günü hediyeleri

Denizcilerin sevgililer günü hediyeleri tarihte nelerdi? Elbette sevgililer günü yeni bir şey ama sevgiliye hediye vermek çok eski bir gelenek. Ne var ki zor bir iş. O kadar zor ki aldığınız hediye sevgilinizle aranızı bile bozabilir. Binlerce seçenek içinden hediye seçmek çok ama çok kafa karıştırıcı ve binlerce seçenek içinden sizin için seçilen hediyeyi kabullenmek de ayrı bir dert.

Yüzyıllar önce bu kadar çok seçenek yoktu. Aylarca sevdiklerinden uzakta olan denizciler hediye konusunda bu kadar zorlanmazdı. 16 yüzyılda Avrupalı denizciler balina kemiklerini, deniz kabuklarını oyup hediyelikler yaparlardı. Ya da üzerlerine resimler çizerlerdi.

Tarihte denizcilerin sevgililer günü hediye örnekleri

16. yy’da denizcilerin sevgililer günü hediyeleri
Oyularak hediyeye dönüştürülmüş bir balık kemiği

Eğer hediye yapmak ellerinden gelmiyorsa ya da zamanları yoksa 1800 li yıllarda yaygınlaşan bir hediye daha vardı. Deniz kabuklularından yapılmış hediyelikler. Bunlara Sailor’s valentine deniliyordu. “Denizcinin sevgilisi” anlamına geliyor. Zamanı olmayan ama parası olan denizcilerin sevgililer günü hediyesi olduğunu söyleyebiliriz. Size biri bunu hediye ederse siz bir denizcinin sevgilisi olduğunuz anlamına gelirdi.

19. y.y’dan kalma bir sailor’s valentine Deniz kabuklarından yapılmış. Barbados’tan satın alınmış. Daha fazla bilgi için Wikipedia

Bu deniz kabuklarından yapılan hediyeleri Barbados’lu kadınlar yapardı. Barbados, güney Karaipler’deki bir ada olan bu ülke deniz keşiflerinin ardından denizcilerin önemli bir limanı oldu ve her limanda olduğu gibi orada da hediye satışları önemli bir ticari aktiviteydi. Hediyeleşmek yüzyıllardır ekonominin en önemli lokomotiflerinden. (Çin bu sayende zenginleşmedi mi. Her ülkenin hediyelik eşyasını ucuza üreterek. :)))) )

Ekonomik boyutun dışında psikolojik açıdan, hediye vermek ve almak bağları güçlendiriyor. Tarih öncesi çağlarda kadınların erkeklere meyve ve kuruyemiş verdiği erkeklerin de kadınlara et verdiği söyleniyor.

Eğer hediye konusunda hata yapmak istemiyorsanız uzmanların tavsiyesi sevdiğiniz insanla ortak ilgi alanınız neyse o alanla ilgili hediye almak. Eğer ortak ilgi alanınız yoksa ne alırsanız alın zaten diğer 14 Şubat’ı göremeyebilirsiniz:))))

Velhasıl hediyenin iyisi kötüsü olmaz diye düşünüyorsanız hemen bu düşünceyi kafanızdan atın, maalesef iyisi kötüsü var. Her hediye herkesi mutlu etmez aksine mutsuz da edebilir.

Hala marinakedisi e-bülten’ine kayıt olmadıysanız şimdi olun.

İşleniyor…
Başarılı! Listeye girdiniz.

ı

Share

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: