Deniz mi daha derin, yoksa edebiyat mı ya da felsefe mi?

Deniz mi edebiyat mı felsefe mi, hangisi daha derin? Bilemem. Peki diyelim bu üçü bir arada olsa derinlikleri artar mı yoksa dengelenirler mi? Onu da bilemem, bilen biri bana anlatsın isterim. Neyse ki İzmir’li bir yelkenci, üçünü bir araya getirerek heyecan verici bir tekne turu konsepti hazırlamış ve ben de kendisi ile bir şekilde tesadüf ederek detayları öğrenmiş oldum. Türkiye’de böyle yaratıcı şeylerin olması insana heyecan veriyor, ne de olsa çok nadir çıkıyor karşımıza ( kabul edelim yaratıcı fikirler açısından pek de zengin bir ülke değiliz.)

Fırat Gürelli Karşılaştırmalı Edebiyat mezunu bir yelkenci, Sailing Bartleby adlı teknesi ile turlar ve yelken eğitimleri düzenliyor. Sailing Bartleby ismi Herman Melville’nin Katip Bartleby adlı öyküsünden geliyor. Bartleby “I would prefer not to” yani “yapmamayı tercih ederim” diyerek canının istemediği hiçbir şeyi yapmayan özgür bir karakter.

Tekneyle Felsefe ve Edebiyat turunun nerden aklına geldiğini sordum Fırat Gürelli’ye, şöyle anlattı;

Felsefe ve edebiyat turunu oluştururken birkaç motivasyonum vardı. İlki felsefeyi doğuran coğrafyada bulunuyor olmamızla ilgili. Somut kalıntılarını bile hala görebildiğimiz bu toplumları Ege ve Akdeniz sularında seyir yaparken anmak, onların ve ürettiklerinin üzerine düşünmek bana oldukça anlamlı geliyor.

Edebiyat ve Felsefe turları nasıl olacak, ders şeklinde mi? diye sordum. Elbette hayır dedi ve şöyle açıkladı:

Kafanızda panel veya ders gibi bir format canlanmasın. Eşitler arası bir sohbet bu: istediğimizde başladığımız, isteyenin anlattığı, isteyenin sustuğu, isteyenin sorduğu, eleştirdiği, birlikte tartıştığımız bir sohbet… Anlatan/öğreten ve dinleyen/öğrenen gibi sabit rollerin olmadığı bir birliktelik… Kimi zaman bir öykü okuyabiliyor, kimi zaman bir film izleyebiliyoruz.

Fırat Gürelli merak uyandıran bir yelkenci. Hangi felsefeciyi teknesinde ağırlamak istediğini merak ettim; Yaşasaydı Ulus Baker ile denizde vakit geçirmeyi çok isterdim dedi. Hangi edebiyatçı ile seyir yapmak istediğini de sordum: Sevim Burak dedi. Ki o da hayatta değil.

Bartleby gözünden…

Entellektüel bir kaptan. Onunla bu yolculuğa çıkmak isteyecek çok özel insanların olduğuna inanıyorum. Rotayı katılmak isteyenlerle beraber belirleyecek. Edebiyat ve Felsefe turlarına birden fazla tekne çıkabileceklerini 10-12 kişiyi ağırlayabileceklerini söyledi.

Son olarak Fırat Gürelli bu turu önümüzdeki bir yıl yapıp sonra dünya turuna çıkmayı planlıyor. İnsan teknesinin ismini Bartleby gibi bir karakterin adını koyarsa o tekne zaten durmaz, dünya turunu ya da belki de deniz göçebeliğini ister. Elbette Ege, Akdeniz bir yere kadar, velhasıl deniz mili denilen şey de biter…

Yolunuz umarım açık olur Bartleby…

Bartleby websitesi

Marinakedisi E-bülten’e kayıt olun.

Share

International Boat Industry Turkiye Temsilcisi, Dijital pazarlama uzmanı, Yazar, Turizm Rehberi. Yayınlanan Kitapları Kıçtankara (2011) Yalnız Yaşama Egzersizleri (2004 Tükendi) Büyülü Gerçeklik E kitap, Komik Beyin E kitap

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: