Çeşme Marina 1 – Atıklar 0

Çeşme Marina, çevre ile ilgili çalışmaları ile sık gündeme gelen bir marina. Şimdi de sıfır atık belgesi almaya hak kazandı. Biz de atıklarla ilgili neler yaptıklarını sorduk.

  • Yeniden kullanıma önem veriyoruz. HAYTAP ile iş birliğimiz çerçevesinde ticari alanımızda bulunan yiyecek içecek işletmelerimizde oluşan organik yemek atıklarının barınaklara ulaşmasını sağlıyoruz.
  • Kirlilikleri kaynağında kontrol etmeyi amaçlıyoruz. Saniteri ünitelerimizde fosfat içeren temizlik maddeleri yerine çevre dostu TURMEPA temizlik ürünleri kullanıyoruz.
  • Çekek sahamızda alt yıkama suyunu kapalı filtre sistemiyle temizleyip kanalizasyon sistemi ya da denize basmıyoruz. Ayrıca çekek sahamızda sadece süpürgeli zımparaya izin veren ülkemizdeki ilk marinayız.
  • Emniyetli depolama, komisyon kurulu ile sevk, lisanslı bertaraf firmaları ile bertaraf etme ise atık yağ ve sintine suyu için uyguladığımız geri dönüşüm adımları.
  • Ayrıca, Hazırlamış olduğumuz Sıfır Atık kitapçığı ile farkındalık çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Çeşme Marina’nın bugüne kadar çevre için yaptığı çalışmaları da sıralıyoruz:

Bu listeye yakında deniz çayırları yetiştirme projesi de eklenecek. Deniz çayırı bitkileri, oksijeni tükenmiş durumdaki deniz tabanında karbonu emme ve depolama konusunda üstün bir kapasiteye sahip. Aynı zamanda bu bitkiler balık yavrularına sığınak oluyorlar.

Sonuç

Çeşme Marina 1- Atıklar 0

Processing…
Success! You're on the list.
Share

Bir Cevap Yazın

%d