Ahtapot Kapanı ve İnsan Kalbi arasındaki duygusal benzerlik

Japonların kullandığı ahtapot kapanı ya da bir diğer ifade ile ahtapot yakalama sepeti ile insan kalbi arasında enteresan bir bağlantı var. Biraz kalp kırıcı bir bağlantı.

Japonya’da ahtapot avlamak için “tako tsubo” ismi verilen bir çömlek kullanılırmış. Ağzı dar, gövdesi geniş bir şekli olan bu kabı denizde bir yere yerleştirip beklerlermiş ve ahtapotlar da içine girince bir daha çıkamazmış.

Sonra bir gün bir Japon doktor, Hitari Sato, muhtemelen bu sepetlerin şeklini iyi bilen bir doktor hastasının bir kalp filminde bu benzerliği görür ve hastasının semptomunu kırık kalp sendromu olara koyar. Bu sendroma Tako Tsubo kardiyomiyopatisi de denir. Çünkü kalbi bu sepet şeklini alanların aşırı stres ya da üzüntüden bu rahatsızlığa muzdarip oldukları ortaya çıkmış. Yani kalbi feci şekilde kırılanlar aynı ahtapotun bu sepete hapsolup çıkamaması gibi onlar da içine düştükleri stresten çıkamıyorlarmış.

Bu sendrom ilk defa 1990 yılında Japonya’da tanımlanmış olup geçici bir kalp rahatsızlığı olduğu söyleniyor. Bildirilen vakaların %90’ından fazlası 58 ila 75 yaş arasındaki kadınlarda görülmekte. Araştırmalar, kalp krizi geçirdiğinden şüphelenilen kadınların %5 kadarının aslında bu rahatsızlığa sahip olduğunu gösteriyor ve çoğu insan uzun süreli kalp hasarı olmadan bu sendromdan iyileşiyor.

Bu hastalığa stres neden oluyor. Aynı Ahtaponun sepete yakalandığında duyduğu stres gibi. Strese neden olan olayların bir kısmını https://www.health.harvard.edu/ websitesinde sıralanmış.

Bunlara da hayatın insana kurduğu tuzaklar da diyebiliriz.


Ciddi hastalık, ameliyat veya tıbbi prosedür (örn. kardiyak stres testi)
Şiddetli ağrı
Aile içi şiddet
Astım atağı
Kötü haber almak (kanser teşhisi gibi)
Araba veya başka bir kaza
Yakın bir akrabanın, arkadaşın veya evcil hayvanın beklenmedik kaybı, hastalığı veya yaralanması
Şiddetli tartışma
Finansal kayıp
Yoğun korku
Topluluk önünde konuşma
Sürpriz bir parti veya başka ani bir sürpriz

Velhasıl her zaman bu tuzaklar olacak hayatta, o sepetten çıkamayacağımızı düşündüğümüz anlar. Eh o zaman Sezen Aksu’nun şarkıda söylediği gibi:

Ben de yoluma giderim
Ezdirmem kendimi
Ama gezdirmem de gönlümü
Gider acımı çekerim…

Yazıdaki görsellerin kaynağı:

https://www.svhhearthealth.com.au/conditions/takotsubo-cardiomyopathy

https://www.thehealthsite.com/diseases-conditions/heart-health/older-women-more-susceptible-to-takotsubo-cardiomyopathy-symptoms-causes-treatment-883507/

Marinakedisi aylık e bültene henüz olmadıysanız, e-postanızı yazarak kolayca kayıt olabilirsiniz.

Share

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: