yelken oyun kartları

Yelken Oyun Kartları Nedir? Nasıl Oluştu?

Bu hafta Alabanda Yelkenli Kart Oyunları adında bir oyunu marinakedisi e bülteninde duyurduk. Sonra sorular gelmeye başladı, Hay Allah nerden çıktı? Nasıl bir oyun bu?

Öncelikle nasıl ortaya çıktığını anlatayım. Yıl 2012 Lizbon’dayım bir dükkanda tarot kart destesi gördüm, tarotla ilgim olmamasına rağmen aldım çünkü resimler çok estetikti, insanın eline alıp uzun uzun bakası geliyordu. Hala evde kitaplığımda durur. Yıl 2016 Sirkeci’de ödüllü bir kutu oyunu görmüştüm, oyunlar ödül alır mı diye merak edip onu da almıştım, basit ve etkileyici bir oyundu. O da kitaplığımda durur. Yıl 2018 bu sefer Antalya’da sihirbazların kullandığı hileli bir iskambil kart destesi gördüm onu da aldım, o da kitaplığımda duruyor. Bu üç oyuna zaman zaman bakıp içimden ne güzel fikirler diye her zaman geçirip durdum. Sonra yelkenli bir kart oyunu neden olmasın diye dönem dönem düşündüm ama hiç harekete geçmedim. Bu yaz Hanabi adında bir kart oyununu oynadıktan sonra kesinlikle bir oyun tasarlamaya karar verdim. Bir illüstratör arayışına girdim ve Selin Yaprakdal’la karşılaştım. Denizci olmamasına rağmen deniz hissini vermek için elinden geleni yaptı Selin, çok başarılı bir illüstratör. https://www.instagram.com/selinyaprakdal/

Nasıl bir oyun?

Oyunun senaryosu basit; elinizde bir yelkenli tekne var ve belli bir seyir pozisyonunda gidiyor amaç kendi tekneniniz hızını arttırmak rakiplerinin hızını düşürmek. Bunu 54 tane kartla yapıyorsunuz. Pratik, heryere taşınır, cepte taşınacak boyutta. Ve insanda eline alma ve kartlara bakma hissi uyandırıyor. Zihin açıcı bir oyun. Bir yetişkin oyunu olarak tasarladım. Hani Alzheimer’a karşı sudoku diyorlar ya, inanın bu da Alzheimer’a karşı zihni korur çünkü toplama çıkarma üzerine kurulu. Kesinlikle pişti’den daha keyifli. Çocuklara bu kartlar vesilesi ile tekne ve deniz sevgisi aşılanabilir ve analitik yanları da güçlendirilir. Daha önemlisi bu kart oyunu ile çocukları ile daha fazla vakit geçirebilir insan.

Velhasıl dostlarım Alabanda Yelkenli Kart Oyunu Türkiye’de bir ilk. Almalısınız, kitaplığınızda durmalı, arada bir bakmalı, arada bir oynamalısınız. Bir dostunuz gördü mü bu ne demeli? Siz de ona anlatmalısınız… Oyun esnasında sohbeti açan bir oyun. Çocuklara hediye etmelisiniz. Yılbaşı akşamı mesela güzel bir oyun oynamak için.

Oyunun görsellerini sevdiğim bir arkadaşım çizdi, Oyunu sevdiğim bir arkadaşımın online mağazasından satıyorum ve oyunu seveceğinize inanıyorum.

Share

International Boat Industry Turkiye Temsilcisi, Dijital pazarlama uzmanı, Yazar, Turizm Rehberi. Yayınlanan Kitapları Kıçtankara (2011) Yalnız Yaşama Egzersizleri (2004 Tükendi) Büyülü Gerçeklik E kitap, Komik Beyin E kitap

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: