person in blue and white sailboat on body of water during daytime

Ucuz Yelken Eğitimi Mümkün mü?

Ucuz Yelken Eğitimi almak bir hayal mi yoksa bir yolu olabilir mi? Yelken eğitimleri dövizdeki artışla beraber uçuk rakamlara ulaştı. Temel yelken eğitimleri 600 TL’den 8000 Tl ye ulaşıyor. Hafta içi eğitimler hafta sonu eğitimlere nazaran daha ucuz olmasına rağmen yine de bütçesi kısıtlı kişiler için yüksek kalıyor. O zaman şu soruyu soruyoruz

Ucuz yelken eğitimi mümkün mü?

Aslında bir yolu var. Bir kaç adımdan oluşuyor. Bu adımları sırasıyla anlatacağım. Belki birisine faydası olur.

1. Adım

Youtube’dan yelken eğitim video’larını izlemeye başlayın. Ayağınızı ıslatmadan yelken eğitimi almak elbette mantıklı değil ama zaten ucuz yelken eğitimi paketinin birinci adımdasınız. Evinizde keyifle ama büyük bir dikkatle izleyebilirsiniz. Deniz Giray, Murat Erensoy, Atila Gökova ve daha bir çok eğitmen youtube’da video’lar yayınlıyor. Gözlemlerime göre Deniz Giray biraz daha samimi, Murat Erensoy oldukça detayçı Atila Gökova video’ları da temel eğitimden sonraki adım için. İngilice biliyorsanız https://www.nauticed.org/ sitesinde uygun fiyatlı hatta bir kaç free yelken online kursu var. Yine ingilizce bilenler için Udemy’de temel eğitim online kursları olduça iyi fiyata. https://www.udemy.com/course/online-sailing-lessons/ Ucuz yelken eğitiminin ilk adımı online kanallar.

2. Adım

Bir süre daha yelken simulasyonları ile ayağınızı ıslatmadan eğitime devam edin. Sailaway , sailing simulator oyunu ile ikinci adımda ucuz yelken eğitiminize devam edin. Oyunu Linki.

Simülasyon programından bir kare.

3. Adım

Şimdi ayağınızı ıslatmanın zamanı geldi. Grupanya‘da bazen yelken eğitimi kampanyaları oluyor takip edebilirsiniz. Bulunduğunuz şehirdeki bir yelken kursundan ya da yelken eğitimeninden bir haftalık bir ders alın. Zaten teoride ve simulasyonda iyi olacağınız için kavramanız ve öğrenmeniz kolay olacaktır. Ucuz yelken kursu bulmak için tek tek telefon etmeniz gerek.

4.Adım

Yelkenlisi olan bir arkadaş edinin ya da sizin gibi bütçesi kısıtlı ama yelken yapmak isteyen bir arkadaş bulun ve masrafları bölüşün. Arkadaş nasıl bulunur? Bu konuda fikrim yok:) Belki marinaların çevresinde takılabilirsiniz ya da deniz malzemeler satan dükkanların önünde 🙂 Şaka bir yana sizin gibi ilgili birini bulabilirsiniz kurslardan, vesaire. Sonra ara da günlük saatlik tekne kiralayarak yelkenle ilgilenebilirsiniz.

5. Adım

Bir yelken takımına girmeyi başarırsanız işte o zaman adımlar tamamlanır. Şirtketlerin yelken takımları var belki kendi çalıştığınız şirketinize böyle bir takım kurdurma konusunda öncülük edebilirsiniz.

Marinakedisi Aylık Bültene Kayıt Olun

Share

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: