Teos Marina’da acil müdahale tatbikatı

Teos Marina’da ‘Deniz Kirliliğine Müdahale Tatbikatı’ ile senaryo gereği denize dökülen yakıt deniz yüzeyinden temizlendi. Marina içinde ve Sığacık Körfezi’nde meydana gelebilecek olası bir tehlikeli duruma karşı acil müdahale planı kapsamında, senaryo gereği, yakıt transferi esnasında hortum patlaması sonucu denize mazot döküldü.

Olayı öğrenen Acil Müdahale ekibi olay yerine gerekli malzemeler ile çok kısa sürede olay yerine intikal etti.Liman giriş çıkış trafiği durduruldu. Denizde yakıt sızıntısının çevresine bariyer serilerek petrol sızıntısının yayılmasının önüne geçildi.

Sızmış yakıtın toplanacağı atık havuzu ve denize sızan petrolü temizleme çalışmasında kullanılacak malzemeler kısa sürede kuruldu.

Denize bırakılan skimmer denilen yüzey sıyırıcı deniz pompası bağlı olduğu güç ünitesi vasıtasıyla çalıştırıldı. Vakumlu yüzey temizlik pompası ile deniz yüzeyinde biriken petrol sızıntısı geçici depolama havuzuna çekilerek, deniz temizlendi.

Tatbikatın son aşamasında da denizden çekilen atıklar, Teos Marina atık depolama alanına getirilerek buradaki atık tanklarına alındı. Tatbikata katılan personele dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda bilgi verilerek tatbikat başarılı bir şekilde tamamlandı.

Bir şeyi bir kere görmek bin kere işitmekten yeğdir sözündeki gibi,

bir kere tatbikat yapmak bin kere plan yapmaktan yeğdir…

Share

Bir Cevap Yazın

%d