Tekne Yakıt Fiyatları

Tekne Yakıt fiyatları üzerine kısa bir inceleme yayınlamak istedik. Genel hatları ile bu konuda bir araştırma yapmamızın nedeni; transit yakıt, ÖTV’siz yakıt, özel yatlarda yakıt fiyatları üzerine soruların gelmiş olması.

Tekne yakıt fiyatları farklı mı?

Tekne yakıt fiyatlarının normal pompa fiyatlarından farklı mı sorusu en sık gelen soru. Cevabı hayır, farklı değil. Normal pompa fiyatları ile aynı. Eğer ki ÖTV’siz alabiliyorsanız o zaman pompa fiyatından ÖTV çıkarılıyor. ÖTV’siz yakıt ticari ve balıkçı teknelerine sağlanıyor. Özel yatlarda böyle bir durum yok. Denizcilik ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından yayınlanan tebliğde hangi durumlarda ÖTV’siz alınacağı belirlenmiş. Liman başkanlıklarına başvurup onay almak gerekiyor. Ardından Ötv’siz yakıt alım defteri almak gerekiyor.

Özel teknelerde tekne yakıt fiyatları konusunda bir hatırlatma yapalım. ÖTV’siz yakıt özel teknelerde yok. Sadece TÜRK BAYRAKLI ve TİCARİ gemiler (balıkçı, yolcu motoru, hizmet teknesi, turizm tekneleri vb) ötvsiz yakıt alabilirler.

ÖTV’den muaf mı olduğunuzu şu adresten öğrenebilirsiniz http://atlantis.udhb.gov.tr/OTV2/_Public/


Eğer bir arkadaşınız size şöyle bir soru sorarsa “Doktor açık hava sana iyi gelir dedi. Tekne yakıt fiyatları da çok fazla , özel tüketim vergisinden sağlık nedeni ile muaf olabilir miyim?” hiç cevap vermeyin, sadece gülümsemeniz yeterli. 🙂

Bir de şunu hatırlatalım: marinalardaki istayonlarda satılan tekne yakıt fiyatları ile karadaki istasyonarda satılan yakıt fiyatları aynı.

Transit tekne yakıt fiyatları

Tekne yakıt fiyatları konuşulduğunda genelde herkes indirimli, ucuz yakıtla ilgili bir izin peşinde oluyor ve konu Transit tekne yakıtı fiyatlarına geliyor. Evet bunlar vergiden muaf. Temel nedeni Yurtdışına çıkacak olan o ülkenin yerel vergisine tabi olmaz. Yurtdışına çıkan yabancı bayraklı teknelere, büyük yatlara uygulanan bir uygulama ve aldıkları gün gitmeleri gerekiyor. Bir çok tartışamaya neden olan bir uygulama. Bir süperyat, yabancı charter tekneleri, indirimli transit tekne yakıtı aldıktan sonra hemen yurtdışına çıkarak, ülkemizde alışveriş yapmamış oluyor noktasından eleştirilere açık bir uygulama. Bir gün kalsa da restoranlar, turistik mekanlar para kazansa temennisi…

Bu uygulama freeshoptan vergisiz düşük fiyata rakıyı, sigarayı alıp yurtdışına çıkmak gibi bir uygulama.Tüm dünya ülkelerinde vardır.

Bu arada bir soru denizin ortasında yakıtınız biterse ne olur? Bidonla yakıt getirmeniz mümkün mü? Değil. bidonla benzin ya da motorin satılmıyor. Teknenizi bir şekilde çektirmeniz gerekecek.

Ya da talep ederseniz karada bir noktaya yakıt tankıyla ulaşmaları mümkün.

ÖTV’siz yakıtla ilgili Deniz Ticaret Odasının sayfasını inceleyebilirsiniz. Lütfen sayfaya tıklayın

Özel Tüketim Tebliği için ilgili sayfa

Tekne yakıt fiyatları hakkında çok sık soru ve talep geliyor. Malum yakıt ülkemizde pahalı. Bu durumda daha az tüketen tekne yapılarına, ya da daha az yakan motorlara yönelmek gerekir. Ya da elbette rüzgarın gücünden faydalanan yelkenlileri ya da elektrikli motorları düşünmek gerekir.

Önemli Not: Son satıra kadar okuduysanız, marinakedisi.com’la iyi anlaştınız demektir. Ücretsiz aylık e bültene hemen kayıt olun.

One Comment

  1. Hüsnü güryavuz Reply

    Aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler maalesef bu konuda çok yanlış bilgi kirliliği var bu Bilgi kirliliğinide çok yanlış kullaniyorlar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: