Tekne ayakkabısı özellikleri?

Tekne ayakkabısı yelkenciliğe başlamak isteyenlerin en büyük sınavlarından biri çünkü nasıl bir şey alacaklarını bilemezler. Pahalı ürünler oldukları için acaba yelkene devam eder miyim? Alsam elimde mi kalır? diye düşünürler. Teknede yaşayan ya da çalışan ya da sık sık tekne ile yolculuk edenler için ise olmazsa olmazdır. Bunun nedenleri ve tarihi üzerine bildiklerimizi paylaşalım dedik.

Tekne ayakkabısı nedir?

Tekne ayakkabıları 1935 yılında New Haven, CT’den Paul A. Sperry tarafından icat edilen bir ayakkabı çeşidi. Aynı zamanda denizci olan Sperry, tekne hayatını iyi bildiği için ıslak tekne güvertelerinde kaymayan, sürtünme sağlayan bir ayakkabı üretiyor. Ayakkabının altında siyah kauçuk koyuyor fakat siyah teknede iz bırakınca beyaz kauçuk tabanlı ayakkabılar üretmeye başlıyor.

Ayakkabıyı üretmeden önce köpeğinin patilerinden esinlenmiş. Onlar gibi kauçuk tabana kılcal kanallar yapmış.

Tekne ayakkabı bağcıkları deriden olur çünkü ip ıslandı mı çözülmez. Deri bağcık kullanımı rahattır. Tekne ayakkabısı dendi mi akla gelen diğer özellikler iz bırakmaması, rahat olması, kolay giyilmesi ve su geçirmemesi.

Tekne ayakkabısı ile çorap giyilir mi?

Tekne ayakkabısı genelde çorapsız giyilse de bu hep çorapsız giyilecek anlamına gelmiyor. Tekne ayakkabısı çoraplı da giyilir. Tamamen kişiye kalmış bir karar.

Hangisi benim için uygun?

Eğer yeni başlıyorsanız ve bu sporu yapmaya ya da bu yaşam tarzını devam ettirmeye emin değilseniz. Deniz ayakkabıları ile başlayabilirsiniz. Bunlar hem deniz marketlerde hem de decathlon’larda satılıyor. Fiyatları 50 TL civarı. İkinci olarak, bütçenizi 350 TL ye çıkarıp tekne dışında da kullanabileceğiniz bir ayakkabı almak. Bunlar da bütün deniz marketlerde ve decathlon’larda var.

Deniz ayakkabısı tekne için en uygun seçenek ama diğerleri kadar koruyucu değil. Öncelikle darbeye karşı hiç korumaz. Ama ilk deneme için ve tekne hayatını sevip sevmeyeceğinizi anlamak için ideal bir seçenek. Fiyatı 50 TL civarı.
Çok fonksiyonlu bir tekne ayakkabısı
Klasik bir tekne ayakkabısı

En lüks tekne ayakkabısı markaları

Aşağda en lüks markalar yer alıyor. İnternet linklerinden detaylı bilgi edinebilirsiniz.

E-bültenimize üye olup yeniliklerden haberdar olabilirsiniz. Ayda bir pazar günü e-posta yolluyoruz (Belki bir gün lüks yelken ayakkabısı da yollarız. Eğer bir sponsor bulursak neden olmasın)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: