Sevişmek dışında her şeyi yayınlıyorum diyen bir denizci youtuber

Başlık çok iddialı oldu “Sevişmek dışında her şeyi yayınlıyorum” Şu an Meksika’da olan denizci youtuber Fahrettin Kaptan’la yaptığım söyleşiden böylesine cesur ve renkli bir açıklama gelince ben de bir gazeteci içgüdüsüyle başlığa koymadan edemedim.

“Korkunu Yen Hayalini Yaşa” adlı youtube kanalı hakkında bir yazı yayınladıktan sıra kendisi ile yaptığım söyleşide.

MarinaKedisi: Merhaba Fahrettin Kaptan, kendinizden bahseder misiniz? Nerelisiniz? Meksika’ya nerden ve nasıl düştünüz?

Fahrettin Kaptan: Çanakkaleliyim. Babam uzman çavuştu. Çok tayin gördük. Doğum yerim Erzincan’dır mesela. Babamın ekonomik durumu beni üniversiteye gönderebilecek kadar iyi değildi ben de orta okuldan sonra liseyi askeri okulda Çankırı Astsubay okulunda okudum. Mevcut ekonomik imkanlarla kısa yoldan bir baltaya sap olup çoluk çocuğa karışabilmek için en mantıklı yol buydu. 18 sene Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yaptım. Emekliliğime iki sene kala istifa ettim. Bir kaç iş denedim. Elime yüzüme bulaştırdım. Sonra yurt dışında bir telekomünikasyon firması beni keşfetti. Bu firmada 9 ay falan çalıştım. 18 yılda biriktiremediğim parayı 9 ayda biriktirdim ve ABD Florida eyaletinde hurda halinde 1981 model Irwin marka 40 feet bir yelkenli tekne aldım. Tamir ettim (hala uğraşıyorum) ve ilk seyrimi Kanada’dan gelen bayan bir tayfayla Küba’ya yaptım. 4-5 senedir de Küba-Meksika-Belize-Guatemala bölgesinde dolanıp duruyorum.

MarinaKedisi:  Amacınız nedir? Küba-Meksika-Belize-Guatemala bölgesinde dolaşma nedeniniz ne?

Fahrettin Kaptan: Amacım, güzel iklimlerde ve denizlerde teknede yaşayıp, içip, müzik dinlemek, kitap okumak ve sevişmek. Bunları da örnek olsun diye (sevişmek hariç) youtube kanalımda yayınlıyorum. Ben dünya turu yapmıyorum. Böyle bir amacım da yok. Hiç okyanus geçmedim. Hatta çok iyi yelkenci de değilim ama bir yerden bir yere değişik yönlerden gelen rüzgarla teknemi götürebiliyorum. Bazen bunu demir almaktan demir atmaya kadar, motor kullanmadan bile yapabiliyorum. Buna rağmen öğrenmem gereken çok şey var.

Soldaki resim kendi ifadesi ile teknesinde bir kadın varken, sağdaki resim kadın yokken. Fahrettin Kaptan esprili bir insan! youtube videolarına da bu yanını yansıtıyor.

Marinakedisi: Meksika’da tekne bağlama ücretleri ne kadar?

Fahrettin Kaptan: Aylık 200 dolar ve 1000 dolar arasında değişiyor.

Marinakedisi: Yelkene ilginiz nasıl başladı?

Fahrettin Kaptan: İlk yelkenli sevdam 90’lı yıllarda televizyonda oynayan Uzaklar belgeseliyle başladı. Beraberinde o zamanlar yayında olan Yelken dünyası dergisiyle devam etti. Bu konuya gönül verdiğimden beri elime geçen her şeyi okudum. Uzaklar, Deniz çingenesi, Sarıldım Minik teknemin halatlarına, Okyanusta bir Türk kızı gibi kitaplar sanırım birçok kişinin hatırlayacağı kitaplardandır. Fırsat buldukça ücretsiz hatta bazen üzerine para vererek teknelere tayfa olup deniz tecrübemi arttırmaya çalıştım. Çok kustum. Artık pek kusmuyorum ama arada olabiliyor.

Marinakedisi: Youtube kanalınızdaki videolar çok profesyönel. Müzikler, kurgu, görüntüler… Videolar konusundaki motivasyonunuz nedir?

Fahrettin Kaptan:  Videolar konusunda bu kadar zahmete girmemin birinci sebebi beğeniliyor olma duygumu tatmindir. İkinci sebebi de, hayat şartları sebebiyle hayal kurma yetenekleri kaybolmuş insanlara hayal kurmayı öğretmek ve hayallerini gerçekleştirebilmeleri için ilk adımı atmaları konusunda onları cesaretlendirmek. Videolarda güzel plajlar, güzel kızlar, turkuaz renkli denizler olmakla birlikte, motor pistonu, fiber glass işçiliği ve fırtına görüntüleri de var.

Marinakedisi: Kanalın ismi “Korkunu Yen Hayalini Yaşa” Sizin seyir esnasında hiç korkunuzu yenemediğiniz anlar oluyor mu?

Fahrettin Kaptan:  Seyir esnasında hiç korktuğun oluyor mu sorusu hep soruluyor. Ne hissettiğimi söyleyeyim. Seyre çıkmadan önde hep gergin olurum. Teknem eski. Her türlü arıza çıkabilir. Bunun seyir esnasında olması hoş olmaz. Bunun dışında sert hava durumlarında korktum mu? Açıkçası hatırlamıyorum. Çünkü hep meşgul oluyorum. Şöyle aşırı uç bir örnek vereyim; Kayalıklara yakınken ve akıntı sizi kayalıklara doğru sürüklüyor ve hatta rüzgarda yoksa motorunuz birden stop ederse korkarsınız. Ben de dışarıdan bakınca korkuyorum ama işin içinde olunca korkup korkmadığınızı düşünmekten daha çok motor neden stop etmiş olabilir acaba konusuna yoğunlaşıyorsunuz ve çözüm üretmeye odaklanıyorsunuz. O anı başarıyla atlattıktan sonra da korkmak için sebep kalmıyor zaten.

1981 doğumlu güzel

Marinakedisi: Teknede olmazsa olmazlarınız neler?

Fahrettin Kaptan:Tekneyle gezerken ve yaşarken en çok ihtiyaç duyduğum şeylerde ilk üç sırada. aROMa (Rom) var. İyi bir arkadaş var. Müzik var. Bunlar olmazsa motivasyon olmuyor. Motivasyon olmadığı zaman da üretken olmak ve çözüm yönlü düşünme olmuyor.

Marinakedisi: Kiminle seyahat ediyorsunuz? Teknedeki iyi arkadaşınız kim?

Fahrettin Kaptan: Teknede yaşamaya başladığımdan beri bir çok arkadaş geldi. Kimi bir gün kaldı kimi aylarca. Şuan yanımda Uruguay’lı (Arjantinli de sayılır) Sandra var. En kötü günümde yanımda olan, hiç bir şeyden şikayet etmeyen, gerektiğinde fiber tozlarına rağmen zımpara yapan biridir. Çok iyi uyuşuyoruz. Bir senedir beraberiz. Fikret Kızılok’un dediği gibi denize dayanıklı kadın bulmak zordur. O yüzden bir çok kişi geldi ve gitti ama bu sefer doğru kişiyi bulduk sanırım. 

Marinakedisi: Müzik olmazsa olmanız videolardan da belli.Teknedeki hayatınızın bir fon müziği olsa ne olurdu?

Fahrettin Kaptan: Johann Sebastian Bach 1. Suite Prelude Sol Majör. Korkunu Yen Hayalini Yaşa kanalında 170 inci bölümde dinleyebilirsiniz.

Marinakedisi: Bach dinleyen birisi için fazla maço göründüğünüz videolar var. Ne kadar kadın takipçiniz var?

Fahrettin Kaptan: Takipçilerimin yüzde 5 i kadın. Eskinden binde ikisi kadındı. Sanıyorum kadınlar tarafından ilk videolarda yanlış anlaşıldım. Akıllı kadınlar gerçekleri görebildi ki sayıları arttı. Bazı kadınlar bırakın izlemeyi, videolarımı kocalarına bile yasaklıyor. Bazı erkek abonelerim tuvalette izlediklerini söylüyorlar.  Seyahatlerimde öyle karakterli öyle zeki kadınlarla tanıştım ki… Klasik söze istinaden, çirkin kadın olup olmadığını bilmiyorum ama en güzel kadınlar zeki ve karakterli olanlardır.  5 senedir çok değişik kadınlarla teknede yaşıyorum. Tek bir cümleyle ve yukarıda bahsettiğim en güzel kadın referans alınırsa, teknede kadın olmazsa olmaz ama diğer kadınlar referans alınırsa tekne hayatı kadınsız olmalı.

Teşekkürler Fahrettin Kaptan!

Korkunu Yen Hayalini Yaşa kanalı şu anda 17.000 civarında takipçisi olan 195 video’lu çok aktif bir kanal. Bir denizcilik firmasının Fahrettin Kaptan’a bu yolculuğunda destek olmasının şık olacağını düşünüyorum.  İyi işler desteklenmeli…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: