wind turbines under blue sky

Setur Marinaları I-REC Yenilenebilir Enerji Sertifikası aldı (Alt Yazılı haber)

Geçen Hafta Anadolu Ajansı Setur Marinaları’nın I-REC Yenilenebilir Enerji Sertifikası aldığını bir haberle duyurdu. Ben haberi üç kere okudum çünkü anlayamadım. Sonunda anlamayı başardığım için marinakedisi’ne de yazmaya karar verdim. Bütün marinaların ve diğer kurumların çevreyle ilgili yaptıkları her şeyi önemsiyorum sadece bazen anlamakta zorluk çekiyorum. Sanırım gazeteciler de pek anlayamadıkları için karmaşık anlatıyorlar. Zamanla bu haberleri anlamaya başlayacağız.

Anadolu Ajansındaki haber aşağıda. Altına da nacizane anladığım kadarını açıklayacağım:

Setur Marinaları, tükettiği elektriği yenilenebilir kaynaklardan sağlayan şirketlere verilen I-REC Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası aldı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Setur Marinaları, Hollanda merkezli International IR EC Standard Foundation tarafından geliştirilen, yenilenebilir enerji yatırımı ve kullanımını işletmeler ile tüketici nezdinde yaygınlaştırmak amacıyla verilen I-REC Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası’nı almaya hak kazandı.

Şirket bunu Antalya, Ayvalık, Finike, Kalamış & Fenerbahçe, Kaş, Kuşadası, Marmaris ve Yalova marinalarında sağladığı elektrik enerjisi üretim ve dağıtım şirketinin yenilenebilir enerji standardıyla sağladı.

Setur Marinaları böylece 2021 yılı içinde 12.812 MWH değerinde yeşil enerji satın alımı yaparak Scope-2/Kapsam-2 elektrik dolaylı sera gazı emisyon değerlerini 5 bin 970 ton eşdeğer CO2 oranında azaltarak, sıfıra indirmiş oldu.

Aynı yıl marinacılık faaliyetlerinden kaynaklı toplam kapsam 1 ve 2 sera gazı emisyonlarında, 2020 yılına oranla, yaklaşık yüzde 90 sera gazı azaltımı gerçekleştirildi.

Şirket, aynı zamanda 2021 yılında Antalya, Ayvalık, Finike, Kalamış & Fenerbahçe, Kaş, Kuşadası, Marmaris ve Yalova marinalarında tükettiği elektriğin tamamının I-REC sertifikasyonu ile yüzde 100 yeşil enerji kaynaklarından sağladığını da belgelendirmiş oldu.

Bu haberin kısa özeti:

Setur Marinaları; 2021 yılında Antalya, Ayvalık, Finike, Kalamış & Fenerbahçe, Kaş, Kuşadası, Marmaris ve Yalova marinalarında tükettiği enerjinin tamamını yeşil enerji kaynaklarından sağlanmış. Hatta bu marinaların 2021 yılı ve 2020 enerji tüketimi kıyaslandığında 2021 yılında yüzde 90 sera gazı azaltımı sağlandığı görülmüş. Daha sonra da bu yeşil enerji tüketimini belgelemek için I-REC’ten sertifika alınmış. I-REC Hollandalı bir kurum. Bu Ben merak edip I-REC ‘in web sayfasına baktım, kar amacı gütmeyen, çevreyle ilgili yapılanları izleyen ve doğru yapıldığına dair belgeleyen bir organizasyon. Amaç son kullanıcıyı aldığı ürünler hakkında doğru bilgilendirmek.

Bu haberden 3 sonuç çıkarıyorum:

1- Setur grubu gibi bir yıl içinde yüzde 90 sera gazı azaltımı yapan şirket sayısı artarsa dünya için iyi olur.

2- Nasıl ki gazeteciler dış haberler, ekonomi gibi alanlarda uzmanlaşıyorsa Çevre konusunda uzmanlaşan gazetecilere artık çok ihtiyaç var çünkü anladığını anlatabilmeleri gerek.

3- Enerji kaynağına kadar sorgulayacak çok bilinçli bir son kullanıcı geliyor.

İşleniyor…
Başarılı! Listeye girdiniz.
Share

International Boat Industry Turkiye Temsilcisi, Dijital pazarlama uzmanı, Yazar, Turizm Rehberi. Yayınlanan Kitapları Kıçtankara (2011) Yalnız Yaşama Egzersizleri (2004 Tükendi) Büyülü Gerçeklik E kitap, Komik Beyin E kitap

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: