Marmara denizi, salya sümük bir depresyona mı girdi?

Marmara Denizi’nin salya kaplandığını duymayan kalmadı. Bir nevi depresyona girdi koca iç deniz ve insanın yaşadığı depresyondan pek bir farkı yok.

İnsanın yaşadığı depresyonla benzerlikleri neler?

  • Öncelikle oluşma şekli benziyor. Denizdeki mikroorganizmalar belli şartlar bir araya geldiğinde yapışkan bir madde üretiyor. Biz de belli şartlar bir araya geldiğinde benzer bir madde üretiyoruz Salya sümük:) Depresyonda insana salya sümük bir ağlama hissi gelir. Bunun nedeni basbayağı yardım çağrısıdır. Deniz de kimyasının bozulduğunu ve yardım isteğini ancak salyalarla ifade eder.
  • Salyanın oluşma şartları da insanınkine benziyor. Denizdeki salyanın oluşması için temelde 3 şart var; 1- Sıcaklığın artması 2- Kirliliğin artması 3- Denizin durağanlaşması. İnsanda da farklı değil ki, durağan monoton yaşam, insanı mutsuz eden kirli ilişkiler, kirli toplum, kirli siyaset, kirli eğitim, kirli gıda, kirli medya. Üçüncü olarak sıcaklığın artması o da insanın beyninin hararet yapması. Üç şart da benzer.
  • Bir başka benzerlik de depresyonun nelere yol açtığı. Bir insan depresyona girdi mi üretkenliği dibe vurur, çalışamaz, konsantre olamaz, çevresindekileri mutsuz eder. Deniz de benzer şekilde salya kaplandığında deniz yaşamı olumsuz etkilenir, balıkçılık ve deniz turizmi dibe vurur. Örneğin şu an balıkçılar ağlarını atamıyor ve nihayetinde elbette balık fiyatları artıyor. Ayrıca deniz altında da durum vahim; denizin dibindeki gümüş sürüleri oksijensizlikten öldü.
Fotoğraf için Çanakkale’de yaşayan denizci dostuma teşekkürler. Çanakkale Marina yanındaki balıkçı barınağından bir kare.

Daha ne olsun:) Bu kadar benzerlik yetmez mi? Depresyona giren insana egzersiz yapması, yeşil yapraklı sebzeler tüketmesi, pozitif insanlarla görüşmesi önerilir, bir de tabi çok ileri safhadaysa antidepresan ilaçlar ve bunların ötesinde “zaman” Beynin kimyası bir günde değişmez ki bir günde düzelsin. Denizin kimyası da bir günde değişmedi ki hemen düzelsin. Bekleyeceğiz. 2007 ve 2008’de meydana gelen deniz salyasının çok daha yoğun olduğu ve iki yıl sürdüğü söyleniyor. Bu seferki ne zaman biter zaman gösterir.

Not: Ben İstanbul’dan çıktım 2 hafta sonra salya başladı. İstanbul benim arkamdan ağlıyorsan, affet bir süre uzaklarda bir yerdeyim.

Share

International Boat Industry Turkiye Temsilcisi, Dijital pazarlama uzmanı, Yazar, Turizm Rehberi. Yayınlanan Kitapları Kıçtankara (2011) Yalnız Yaşama Egzersizleri (2004 Tükendi) Büyülü Gerçeklik E kitap, Komik Beyin E kitap

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: