“Sailing Zatara” Denizde yaşayan “gerçeküstü” bir youtuber aile

Youtube’da Sailing Zatara adlı youtube kanalını keşfettikten sonra gerçeklik algımda git gel’ler yaşamaya başladım. Cidden gerçek nerede başlıyor? nerede kurguya geçiyor?  Bu insanlar gerçek mi yoksa kurgu mu? Yoksa ben mi kurguyum:) 

Öncelikle bu aile gerçek bir aile. 40’lı yaşlarında Amerikalı bir çift yeterince çalışıp yeterince para kazandığına karar verdikten sonra çocukları ile denizde yaşamaya başlıyor.Yanlış saymadıysam 4 çocukları, iki kedileri ve bir köpekleri var…2016 yılından beri 30.000 deniz mili katetmişler. İlk tekneleri  Beneteau 55 ile başlamışlar şimdi Privilege 585 model bir katamaran’da yaşıyorlar, fakat kelimenin tam anlamıyla YAŞIYORLAR ve yaşamlarını KAYDEDİYORLAR.

Ve onların kaydedilmiş hayatlarını izlerken kafamın karışmasının en önemli nedeni; video’ların  görüntü kalitesinin mükemmel olması.  Görüntüler o kadar gerçek ki, izlerken insan acaba ben mi gerçek dışıyım diyebilir. Büyük ekrandan izleyecek olursanız ne demek istediğimi anlayacaksınız. Cep telefonu bu hiper  gerçeklik hissini tam vermiyor.

Hiper-gerçeklik nedir? bundan ilk  bahseden Fransız sosyolog Baudrillard. Anlamı çok kısaca; gerçek ve kurgu arasındaki çizginin yok olması. Sanatta Hypperealism akımı. Nerdeyse gerçeğin tıpatıp aynısını yakalamaya çalışan sanat akımı. Sanatta gerçeğe yaklaşmak anlaşılabilir ama gerçek hayatı kurgusallaştırmak azıcık delice bir şey.

Bazı yönetmenler  filmlerinin hakiki olmadığını göstermek için araya ezber bozan sahneler koyar. Örneğin aşağıdaki kare Sophia Coppola’nın yönettiği Marine Antoinette adlı filmden. 18. yüzyıl ayakkabıları arasında karışmış bir converse:)

Sailing Zatara’da ise gerçek bir aile hayatlarını bir film gibi sunuyor.  Video’lar sanki bir Hollywood filmi ya da Netflix dizileri gibi oyuncuları tanıtır gibi aileyi tanıtarak başlıyor. Sonra ekrana kaçıncı episode olduğu geliyor 🙂 çok profesyönelce! Yani muhtemelen uyanıp bugün nasıl bir gün yaşasak, üzerine nasıl bir müzik eklesek, nasıl bir üst ses konuşsa ve nasıl sahneleri birbirine eklesek diye toplantı yapıyorlar.  

Yıllarca dizi ve film izledikten sonra kendi hayatlarını da filmleştirmeleri elbette oldukça anlaşılır bir şey. Bunlar Netflix yan etkileri… 290 bin aboneleri, yani izleyicileri var.

Kedileri de artist:)

Eğer yaşadığınız gerçeklikten memnun değilseniz sabah iki bölüm Sailing Zatara, akşam da uyumadan önce iki bölüm izleyin, inanın gerçeklik diye bir şey kalmayacak:))))))

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: