sailboats docked on a marina under blue sky

O marina benim olsun 100 milyon borcum olsun, değer!

Bu bir marina ihalesi haberi. Haberi ilginç yapan şey gerçekten ihale sonucunun çok tuhaf oluşu. Hikaye şöyle başlıyor:

1997 yılında Alaçatı Yat Limanı, Ulaştırma Bakanlığı tarafından Çeşme Belediyesi’ne devredilir. Daha sonra geçtiğimiz haftalarda bir ihale açılır ihaleye Ulusoy, Anadolu Göcek Marina, Batı Liman, Ceynak, Trio, Tekart Setur, Doris Gemi, Mersin Yat Limanı, Resort Albatros, Alaçatı A.Ş. ve Ziber İnşaat firmaları katılır.

Zarflar açıldığında şartnamenin maddelerinden olan ‘cirodan en yüksek payı kimin vereceğine’ bakılır, Teklifler şöyledir:

Mersin Yat Limanı ve Filoğlu Histaş %50

Ulusoy yüzde 45

Anadolu Göcek Marina yüzde 44.1

Tekart Setur yüzde 37.5

Ardından en yüksek teklifi veren üç firma arasında bir açık arttırma daha yapılır ve Filoğlu Histaş yapılan açık arttırmada cirosunun yüzde 90’ını “kira bedeli” olarak Çeşme Belediyesi’ne vermeyi kabul ederek ihaleyi kazanır.

Bu arada Gissan ve Filoğlu Grubu ortak.

Filoğlu Histaş 10 yıl boyunca bütün maliyetleri karşıladıktan sonra cirosunun yüzden 90’nını Çeşme Marina’ya verecek.

Cirosunun yüzde 90’ı. Yani kim böyle bir şeyi neden yapar?

Hani derler ya şu ev benim olsun yüz milyon borcum olsun, değer. Durum buna benziyor.

Bazı işler vardır insanlar alacakları parayı değil ordan gelecek başka kazançlara bakar. Mesela turizm sektöründe insanlar çok az paralara garsonluk, komilik ya da otellerde belboy’luk yapar ama bilirler ki gelen bahşişler maaşın çok üzerinde olacaktır.

Ya da bazı işler vardır insanlar paraya değil işin vereceği sükseye bakar. İşin kendisi havalıdır. Genelde bunlar sanatla ilgili olur. Bir filmde karşılıksız rol almak mesela havalı bir iştir.

Bazı işler hayır işleridir, insan alacağı parayı hiç düşünmez.

Fakat marina işletmek bu üç gruba da pek girmiyor. Bu sebeple 10 yıl boyunca cironun yüzde 90’nından vazgeçmek oldukça tuhaf ve düşündürtüçü. İnsan kim bu Filoğlu Histaş merak ediyor. Filoğlu Sakarya merkezli bir firma. İnşaat, otelcilik, madencilik, restorantçılık alanlarında yatırımları var. Demek gözlerini kapayıp marina sektörüne de girmek istemişler. Ya da çok açık gözlülerdir bilemem, zaman gösterir.

İhalenin iptal edilmesi isteniyor doğal olarak, detaylı okumak isterseniz aşağıdaki linke bir bakın:

https://www.kanalben.com/yetkilileri-uyariyorum-alacati-marina-ihalesi-iptal-olmali-makale,6519.htmlhttps://www.kanalben.com/yetkilileri-uyariyorum-alacati-marina-ihalesi-iptal-olmali-makale,6519.html

Share

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: