Mavi dolunayla İzmir depreminin ilgisi var mı?

Bu gece 31 ekim akşamı yaşanılacak olan Mavi Dolunay denilen istisna bir dolunayla İzmir’de yaşanılan felaketin bir alakası olabilir mi? Bu konuda sorular sorulmaya başlandı bile. Biz de biraz araştırdık.

Öncelikle, mavi dolunay bu gece 31 Ekim 2020 de yaşanacak olan istisna bir dolunay. İsminin mavi olmasının rengiyle bir ilgisi yok. İngilizce bir söz olan once in a blue moon, kırk yılda bir anlamında kullanıldığı için ismi mavi dolunay olarak kalmış. Yoksa kesinlikle mavi olmayacak. Her yıl 12 dolunay var ama bu yıl 13. İşte bu akşam yaşayacağımız dolunay fazladan olanı. Bir sonraki mavi dolunaylar sırasıyla Ağustos 2023, Mayıs 2026 ve Aralık 2028’de yaşanacak ( Kaynak NASA). (Her yerden izleyebilirsiniz.)

Dolunaylarla doğal afetler arasında hep bir bağ olduğu düşünülmüş ama acaba doğru mu?

26 Aralık 2004’de Sumatra’da meydana gelen 9.1’lik deprem bir dolunaya denk gelmişti. (230.000 kişi ölmüştü)

2010 yılında Şili’de meydana deprem ve 1964 yılındaki Alaska depremi de ayın değişik hareketlerine denk gelmişti.

Amerikalı sismoloji biliminsanı Susan Hough bu konuya açığa çıkarmak için bir çalışma yaptı. Son 4 yüzyılda meydana gelen 8 ve üzeri şiddetindeki 204 depremi ayın hareketlerine göre inceledi ve ayın hareketleri ve depremlerin bir ilgisi olmadığını ortaya çıkardı. (Haberin kaynağı Newyork Times)

Ayın depremlerle bir ilişkisi olmasa da suyun hareketlerine bir etkisi var. Örneğin gelgitler.

Gelgit nedir?

Gelgit deniz sularının yükselip alçalması sonucu deniz yüzeyinde oluşan dikey ve yatay hareketler. Sular çekilince tekneler iskelede asılır kalır ya da karaya oturur. Yükselince de halatları koparır. Deniz yüzeyinin periyodik olarak yükselmesi ve alçalması, Güneşin ve Ay’ın kütle çekimlerinden kaynaklanıyor. Gelgitlerin kaynağı Ay’ın belirli bir zaman diliminde Dünya üzerinde uyguladığı çekim gücündeki bölgesel farklılıklar.
Yeniayda ve dolunayda, Güneş, Ay’ın çekim gücünü tamamlayarak “büyük su yükselmesi” oluşmasına neden oluyor. Kaynak için tıklayın.

Bu akşam mavi dolunay var. Depremle ilişkisi çok konuşulacak. Halk hikayelerinde ilgisi var ama bilim olmadığını söylüyor. Umarız bu akşam dolunay korku değil huzur verir.

İzmir Depreminin ardından Teos Marina’da son durumu

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: