Bu yazımızda ilk teknesini almak veya motorlu/motorsuz mütevazi bir kayıktan bir üst seviyeye geçmek isteyenler için yat sınıfına girmeyen ama çok amaçlı ve pratik, başlangıç ve başlangıç üstü seviye diyebileceğimiz 7 marka ve modeli anlatıyoruz.

İster aile ve/veya arkadaşlarınızla gezinti, ister su kayağı, ister balık amaçlı kullanabileceğiniz, hızlı ve manevra kabiliyeti yüksek, küçük ve bir römorkla çekilebilir ve rahatlıkla karada kapalı bir yerde muhafaza edilebilir, bakımları kolay, ve yıllık ‘Bağlama Kütük Harcı’ en düşük olan 5-9 metre arası, hem başucu hem kıçta oturma imkanı veren Bowrider ve Konsol sınıfı tekneler.

BAYLINER VR5

Türkiye’de Merkür Deniz Araçları’nın yetkili distribütörü olduğu ABD firması dünya genelinde çok bilinen ve satan bir marka. Türkiye’de satılan teknelerin Polonya yapımı olması, maliyeti açısından bir avantaj olabilir zira diğer markalar için belirttiğimiz fiyatlar ABD pazarı fiyatları. Küçük sınıfta birkaç seçenek sunan Bayliner’ın bizim seçtiğimiz modeli ise, bizce şart olan rahat bir yüzme platformuna sahip VR5. Dahili veya harici (kıçtan takma) motor seçenekleri mümkün olmakla birlikte kıçtan takma ve ful aksesuarlı (römork hariç) sıfır model şu an Sahibinden.com da USD 58,000.

Bayliner VR5 Bowrider

YAMAHA AR210

Ürettiği her üründe dünyanın en güvenilir markalarından NOKTA. Gitar çalan biri olarak söylüyorum. Yamaha’nın en düşük fiyatlı başlangıç modeli bile kaliteli ve iyi. Müzik aletlerinden motosikletlerine ve deniz motorlarından teknelerine kadar kalitesini sorgulamadan alabileceğiniz bir marka. Karşılığında herhangi bir ücret almadığımız bu reklamdan sonra tavsiye ettiğimiz model AR210, çift jet motora sahip ve 43.8 deniz mili maksimum hıza ulaşabiliyor. Kıçta herhangi bir engel teşkil eden motor ve pervanenin bulunmamasından dolayı da hem konforlu hem de güvenli. Üstelik tekne gördüğümüz en kullanışlı, kıçta iki aşamalı yüzme platformuna hatta bu platformda rahatça oturabilmek için minder sırtlıklara da sahip. Römorkuyla ve wakeboarding kulesi de dahil temel aksesuarlarıyla birlikte ABD’deki satış fiyatı USD 46,000. Yılların Türkiye distribütörü Burla Makine’nin internet sitesinde fazla bir bilgi yok ama Türkiye satış fiyatının çok daha fazla olacağını tahmin etmek zor değil.

Yamaha AR210 Bowrider

SCARAB JET 215 ID

80’li yılların petrol canavarı dev sürat tekneleriyle tanınan, hatta meşhur Miami Vice dizisinden de hatırlanabilecek ABD markası, tekne dünyasında sık görülen ekonomik sebeplerden uzun bir süre rafa kaldırılmıştı. Yine ABD’li Glastron, Four Winns ve Wellcraft markalarını da üreten marka sahibi Rec Boat Holdings’in (RBH) 2014 yılında Beneteau Grup bünyesine geçmesiyle tekrar lanse edilen Scarab kendine özgü dizayn ve karakteriyle yine RBH tarafından üretiliyor ve Beneteau’nun birçok markasında kullanılan Rotax jet motorlarını kullanıyor. Tüm modellerini tuttuğumuz markanın seçtiğimiz modeli ise JET 215 ID. Yamaha AR210 ile aynı özelliklere sahip, ama USD 9,000 daha pahalı olan modeli listemize almamızın sebebi ise, olağan dışında, değişik bir marka hedefleyenlere farklı bir seçenek sunmak. Beneteau’nun ve RBH’nin Türkiye distribütörü Tezmarin’in internet sitesinde detay olmasa da muhtemel Türkiye teslim fiyatı için yine Tezmarin’den bilgi alınabilir.

SELVA D540 EVO

Bizim çoğu kez kısaca Zodiac kategorisi diye tabir edebileceğimiz ‘Rijit Şişme Bot’ (RIB) sınıfında bazı güzel özellikleriyle göze çarpan İtalyan markası aynı zamanda kendi motorlarını da üretiyor. 40 beygir kıçtan takma motoruyla 34 mil hıza ulaşabilen, inme binmeyi kolaylaştıran rijit plastik yerleşkelerinden güneşlenme için alan ve minder seçenekleri de sunan 5.4 metrelik D540 EVO modeli ideal bir başlangıç teknesi. Şişme botların pratikliklerinin yanında bakımlarında gerektirdiği özeni de dikkate almanızı tavsiye ediyor, her ne kadar bu sınıfta en basitinden yat sınıfına girecek kadar başka birçok opsiyon olmasına rağmen başka bir tekne önermeyi gerekli görmüyoruz. İtalya fiyatı EUR 20,000 olan Selva’nın Türkiye distribütörü Enma Marine’nin aynı zamanda yerli bir tekne üreticisi olduğunu ve hem RIB, hem Konsol hem Bowrider sınıfında tekne ürettiğini ve yerli üretim teknelerin fiyatlarının da daha cazip olabileceğini belirtelim.

Selva D540 Evo Rigid Inflatable Boat (RIB)

ROBALO R222

Konsol sınıfında hem popüler hem güvenilir bir üretici olan Robalo’nun tüm modelleri güzel. Seçtiğimiz R222 yeni bir model olmakla birlikte hemen herşeyi yapabileciğiniz imkanları sunuyor. Sadece biraz fiyatlı. Bu sınıfı özellikle tercih ediyoruz çünkü tuzlu su ve balık tutmanın bazı külfetleri var ve bu sınıf ağır deniz şartları dahil bu koşullara en elverişli, bakımı da en kolay sınıf. Dolayısıyla fiyat açısından çok daha uygun olan daha küçük R160 modeli de dikkate alınabilir ancak biz belirli konfor ve pratikliği de düşünerek yüzme platformu hatta tuvaleti bile olan bu modeli tercih ettik. Motorsuz ABD pazarı için tahmini fiyatı USD 50,000 olmakla birlikte Türkiye fiyatı USD 80-100 bin arası olması muhtemel. Türkiye distribütörü Aquamotor’dan bilgi alınabilir. Aynı zamanda Chaparral’ın temsilcisinin de Aquamotor olduğunu burada belirtelim.

Robalo R222 Center Console

MAKO 214CC

Robalo 222 ile aynı özelliklere sahip, fakat motoru da dahil tüm paketin çok daha uygun fiyata olduğu bir model. Uygun fiyat için bu sınıfta ilk tavsiyemiz. ABD’li Mako’nun en büyük özelliği daha bilinen markalara kıyasla aynı özelliklerde tekneleri hemen hemen en uygun fiyatta sunması. En üst kalite sınıfa girmese de kişisel görüşüm, bu sınıf tekne dizayn ve aksanının, basitliğe odaklı olması nedeniyle öyle çok üst kalite aramanız gereken bir sınıf olmadığı. Ayrıca, Mako’nun bu modelinin, offshore yani açık deniz kategorisinde, dolayısıyla yeterli derecede güvenilir olduğudur. Offshore sınıfı tekneler yüksek dalgalarda seyri mümkün kılan ve daha derin güvertelere yani suya düşmeleri minimize edecek şekilde dizayn ediliyorlar. Bunun yanında su kayağı da yapabileceğiniz güçte 150 beygirlik Mercury motorla sunulan bu modeli T-topu ve römorku da dahil tüm paket olarak yukarıda anlattığımız motorsuz Robalo fiyatına alabilir, Türkiye satış şartları için bünyesinde birçok marka olan ADT Marine’le irtibata geçebilirsiniz.

Mako 214CC Center Console

BENETEAU FLYER 8 SUNDECK

Diğer modellerin aksine biraz pahalı ve farklı bir kategoride olmasına ragmen listemize almamızın sebebi eşsiz pratikliği. Diğer yazılarımızda belirttiğimiz gibi Beneteau dünyanın en büyük ve köklü tekne üreticisi ve işbilir ve güvenilirliğine fazla diyecek yok. Flyer 8 Sundeck, dünya devinin başlangıç seviyesi modellerinden 8.1 metrelik boyla 10 kişi kapasiteli ve içinde rahatça kalınır çift kişilik kabin, adam gibi tuvalet duş ve 42L’lik buzdolabı da dahil mini mutfak (ocak yok) sunuyor. Havuzluğu son derece rahat, geniş bir masa, katlanır ama sağlam yan koltuklar, kıçta rahat bir yüzme platformuyla birlikte 350 beygir outboard Suzuki motorla, bu ebatla römorkla da rahatça çekilir süper bir paket. Gövde burun dizaynındaki derinlik dalgalı sularda güvenli bir seyir için. Bizzat tecrübe etmiş olmasak da bu burun dizaynında başka bir motoryat görmedik ve markaya güveniyoruz. Bowrider ve Konsol modellere zıt olarak ön tarafta oturulmuyor, sadece güneşlenmek için ferah bir alan sunuyor zira modelin adı o yüzden ‘sundeck’, ama kıç taraftaki havuzluk ya da oturma alanı gayet ferah ve en azından bordadaki herkesin birarada bulunması açısından çok iyi. Teknenin motorsuz fiyatı hem Avrupa hem Türkiye için EUR 36,120 olarak belirtilmiş ve tabi bu vergiler ve ekstralar hariç. Tahminimiz herşey dahil anahtar teslim bu fiyatın EUR 70-80 bini bulması ama en doğru fiyat için Türkiye distribütörü Tezmarin’le iletişime geçmek gerek. Bütçesi olana veya ikinci el pazarından daha uyguna bulabileceklere, konaklama ve her türlü aktiviteye imkan sağlamasıyla ilk tavsiyemizdir.

Beneteau Flyer 8 Sundeck Motorboat

Alternatifler

Birkaç modeli detayladığımız sınıflarda çok ama çok marka var ve ne kadar yazsak bitmez. Olur da 2. el piyasasında uygun fiyata rastlayabileceğinizi düşünerek, herhangi bir detaya girmeden tavsiye edebileceğimiz diğer bazı markaları da burada belirtmek isterim: Chaparral, Robalo, Regal, Larson, Tahoe, Haines, Crownline, Sea Ray, Scout gibi. Tüm bu markalardan çok daha kaliteli bir sürü marka da var ama fiyatlar ateş pahasına çıktığından adlarını bile anmıyorum.

Kaliteli yerli tersanelerimiz olmasına ragmen, hem ismini bile duymadığım firmalar olduğundan hem de şu anki ekonomik ortamda isim vermek istemememden dolayı, yerli üreticilere hemen hemen hiç değinmedim. Yine de Ataköy Marina’da daha yeni düzenlenen 2021 CNR Boat Show’da çekilmiş bir videoyu sizlere sunuyorum. Birkaç yerli firmanın da model, detay ve fiyatlarını görebileceğiniz video üzerinden uzaktan da olsa konfor, kalite, estetik ve fiyat açısından en azından bir ön kıyas yapabilirsiniz. Hem bu videoda, hem yerli teknelerin bolca tanıtıldığı başka videolarda bu kıyasları yapabileceğiniz birçok ipucu göreceksiniz.

İstanbul Boat Show 2021

İyi alışverişler dileriz.

Basın bültenimize üye ol. Ayda bir yolluyoruz.

Share

Tedarik zinciri kariyerine ve deniz tutkusuna ek olarak profesyönel olarak spor eğitmeni ve danışmanı. Personal Trainer ( Specialised in hypertrophy, strength and vertical jump training.)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: