Kara Bakımları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Wave Marine’den Ömer Menteşe “Tekne Kara Bakımları hakkında bilinmesi gerekenleri” anlattı. Ömer Menteşe marinakedisi için yazmaya devam edecek. Kendisi çekirdekten geliyor; önce palamar sonra çekek şefi şimdi de kendi bakım onarım işinde devam ediyor.

Ne zaman yaptırmalı?

Her teknenin kullanım durumuna göre yılda bir veya iki yılda bir karaya çıkması gerekmektedir. Genelde zamanının çoğunu teknesinde geçiren ve sık sık seyir yapan deniz severler her yıl teknesini karaya alırken teknesinde vakit geçirmeyi tercih etmeyenler için  bu süre biraz daha uzamaktadır. 

Kara bakımları genelde sezon öncesi yapıldığı için, marina çekek sahalarında bu zamanlarda çok fazla yoğunluk olabiliyor. Teknenizi konakladığınız marinada karaya almak istiyorsanız, planlanan tarihten en az 1 ay önce rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Rezervasyon yaptırırken de hava şartlarını kontrol etmeyi unutmayın. Buna ek olarak teknenizin bakımlarını yapacak olan firmadan da uygunluk almanız gerekebilir.

Yaptırmazsak ne olur?

Kara bakımları son zamanlarda dalgalanan kur ve değişen fiyatlardan dolayı tekne sahiplerine  bir külfet olarak gelebilir fakat yapılmadığı takdirde daha büyük maliyetlere yol açabilir. Teknenizin karinasının pis olması durumunda daha fazla yakıt yakarsınız, makine bakımlarınızı yaptırmazsanız oluşabilecek arıza periyodik bakım fiyatından daha fazla olacaktır.

Fiyat konusu

Teknenizi karaya almadan önce yapılacak işleri listelemenizi ve fiyat teklifleri almanızı tavsiye ederim. Uzun süredir tekne sahibi olan kişilerin bakımları zaten periyodik hale gelmiştir. Karinasına zehirli boya uygulamasını yapacak, motor bakımlarını yaptıracağı firma zaten az çok bellidir. Eğer teknenizi ilk defa karaya alıyorsanız , iyi bir fiyat ve performans araştırması yapmanızı öneririm. Bu konu hakkında marinadaki komşularınızdan veya marina çekek sahası şeflerinden de yardım alabilirsiniz.

Kara bakımlarınızı yaptırırken alacağınız fiyat teklifleri konakladığınız marinada birbirine yakındır. Başka marinalardan da fiyat teklifi almanızı tavsiye ederim. Sadece işçilik ücretleri değil marinaların çekme atma, alt yıkama ve kara park ücretlerinde de bazen büyük farklılıklar görebiliyoruz. Bu işlemleri yaptırırken hem teknenizi hem de bütçenizi düşünmeniz gerekmektedir.

Kara Bakımları Ortalama Süresi?

Teknenizi karaya aldınız.. Marina çekek alanlarında genelde 5-10 gün arasında ücretsiz Kara park hakkınız bulunmaktadır. Bu süre eğer ağır işçiliğiniz yok ise bakımlarınızı yaptırmanız için yeterli olacaktır. Ortalama 7 günde ; Zehirli Boya İşlemleri , Pasta Cila ,Teak Temizliği , Krom Parlatma ve Makina Bakımlarınızı tamamlayabilirsiniz. Yedek parça stoklarının yetersizliği, bakım sırasında tespit edilen  arızalar, beklenmeyen hava olayları veya ustaların iş yoğunluğu nedeniyle bu süre bazen uzayabilmektedir.

 Diğer yazımızda kara bakımlarında  yapılan hataları aktarmaya çalışacağız. Pruvanız neta olsun...

Ömer Menteşe (Wave Marine)

İşleniyor…
Başarılı! Listeye girdiniz.

Share

One Comment

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: