Kalamış Marina’da yaşanan tekne hırsızlığı

Kalamış Marina’da 8 Aralıkta yaşanan tekne hırsızlığı iki gün önce sosyal medyaya bomba gibi düştü. Bu olayda Türkiye’nin en seçkin marinalarından birinin de adının geçmesi bir de üstüne üstlük yatçıların bu konu ile ilgili yazdığı yorumları küt diye bir gün içinde silmeleri ile merak daha da arttı. Yorumların silinmesinin nedeni olayın yargıya intikal etmiş olması.

Olay öylesine şaibeli bir hırsızlık olayı ki marinanın adının geçmesi belki de marinaya haksızlık bile olabilir. Çok kolay gibi görünen tuhaf bir hırsızlık vakası.

Konuyla ilgili hızlı gelişmeler ve en önemlisi marina yönetiminin sessizliği konuya karşı ilgi ve merakın artmasına neden oldu (en başta marinakedisi’nin ilgisi arttı.)

Öncelikle marina yönetiminin neden sessizliğini koruduğunu öğrendik. Savcılığın yaptığı araştırmaların seyrini etkilememek için bu konuda şimdilik sessiz kalmayı tercih ediyorlar. Şu anda çok kapsamlı bir soruşturma yürütülüyor ve sonuçlanana kadar sessiz kalmanın kamusal fayda açısından önemli olduğu düşünülüyor.

Yine öğrendiğimiz bir başka konu bu olayın çok basit bir tekne hırsızlığı olmadığı yönünde. Daha katmanlı ve çetrefilli bir olay olduğu yönünde ciddi işaretler var.

Çalınan teknenin markası 2007 model Beneteau 43 Cyclades. Tekne, sahibinden.com’da satışa çıkarıldıktan sonra gelişen bir hırsızlık olayı. Sahibinden.com da listelenen fiyatı 795.000 TL yani eğer hırsızlık gerçekleşseydi çalınan miktarın parasal değeri bu olacaktı. Neyse ki sahibine ulaştı. (Kendisine geçmiş olsun diyoruz)

Buzdağının görünen kısmı şöyle; tekne sahibi İstanbul dışındayken üç kişi marinaya gelip, geceyi de teknede geçirdikten sonra sabah tekneyi alıp götürüyorlar. Teknenin yokluğu fark ediliyor ve sahil güvenlik aracılığıyla tekne bulunup sahibine teslim ediliyor. Sonu neyse ki mutlu son, bulunamayan çok tekne var. Bu görünen olay, olayın derinliğini ise bir kaç hafta sonra savcılığın incelemesi bittikten sonra öğreneceğiz.

Tekne hırsızlığı, marinalardan olsun, alarga’dan olsun, balıkçı barınağından olsun zaman zaman yaşanılan bir olay ki Tekne Hırsızlığı Sigortası diye bir şey var. Bunu özellikle yat almayı düşünenler ve bu hayata girmek isteyenler için belirtmek lazım. Sorun varsa Çözüm de var.

Marinalar yaşanan olaylar sonrasında risk kartelalarını geliştirip daha farklı senaryolara da kendilerini hazırlayan yapılar. Aynı şey bankalar için de geçerli. Her bir illegal vakadan sonra yeni bir önlem alınır. Bu olayın senaryosunun ne olduğunu yakında öğreneceğiz ve seyrini size aktarmaya devam edeceğiz…

Share

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: