Japonya’daki Tsunami ardından kaldırılan film

Japonya’da 2011 de meydana gelen tsunami’den sonra halkın moralini daha fazla bozmamak için Öteki Dünya (orjinal adı Hereafter) filmi gösterimden kaldırılmıştı.

Matt Damon’un başrolde olduğu, yönetmenliğini Clint Eastwood’un yaptığı film aslında tsumami konulu değil ama tsunami sahneleri var. Film ölüm temasını işliyor. İçinde romantizm de var drama da var. 2010 yapımı. Fakat 2011’deki felaketi yaşamış insanlar için fazlaca travmatik olabilir düşüncesi ile gösterimden kaldırılıyor.

Filmdeki çok gerçekçi tsunami sahneleri, aşağıdaki linkte yer alıyor.

Oteki Dünya filminin tsunami sahneleri

2011 Japon depremi ve tsunami

11 Mart 2011’de Tohoku’da , Japonya’nın doğu kıyısında 9.03 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Deprem 6 dakika sürdü ve felaket sonrasında bölgede 37.9 metreye varan tsunami dalgaları meydana geldi. Japon hükümeti, felaketi resmi olarak “Büyük Doğu Japonya depremi” olarak adlandırdı.

Depremde 15,828 kişi hayatını kaybetti. 6,126 kişi yaralandı ve 2173 kişi kayıp olarak belirlendi. Kara ve demiryolları ağır hasar gördü, çeşitli yerlerde yangınlar çıktı ve bir baraj yıkılarak bölgede sel oluşturdu. Kuzeydoğu Japonya’da 4.4 milyon ev elektriksiz, 1.5 milyon ev ise susuz kaldı, deprem sonucu gıda sorunu da oluştu. Deprem sonucu oluşan tsnuamiler Fukuşima Nükleer santralinde de hasarlar meydana getirdi.

2011 Japonya felaketi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: