İstanbul Boğazını denizden yürüyerek geçmek mümkün mü?

Deniz üzerinde yürünülür mü? Yürünülür, hatta yürünülmüş bile ve hatta bu olay 1961 yılında Türkiye’de gerçeklemiş. Atilla Hülagü adında bir deniz subayı 1961 yılında İstanbul Boğazı’nı kendi üretimi olan özel ayakkabılarla 56 dakikada geçmiş.

Atilla Hülagü kendi üretimi olan bu ayakkabıları Leonarda Vinci’nin tasarımdan esinlenerek üretmiş

Leonarda Vinci’nin hayal ettiği ama gerçekleştirmediği tasarım

Yüzbaşı Atilla Hülagü’nün ayakkabıları 1 metre 45 santim uzunluğunda ve 25 santim yüksekliğinde tenekelerden, saçlardan kaynaklanarak, lehimleyerek yapılmış. Ayakkabılarının birinin altında 14 adet pedal var ve suyun direncini bu pedallarla kırmayı başarmış.

Atilla Hülagü ilk denemesinde Boğaz’daki akıntı nedeniyle başarısız olmuş fakat 30 yaşındaki subay bir sonraki denemesinde alaycı bakışlara rağmen Boğazı geçmeyi başarmış. Cebelitarık Boğazı’nı da yürüyerek geçmek istediyse de ömrü maalesef buna yetmemiş.

Heykeli Boğaz’a dikilsin diyorlar, bizce de dikilmeli ve herkes tarafından bilinmeli. Böylece  Çocuklar “bu heykel nedir?”  diye sorduğunda anneleri/babaları denizi yürüyerek geçen denizcinin heykeli diyebilir ve çocuklar hayatta bir çok şeyin mümkün olduğunu o yaştan öğrenebilir. Heykeller sadece güvercinleri değil çocukları da meraklandırır:)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: