I’m sailing, I’m sailing…

rodddd

Orsa yelkende giderken Rod Stewart’dan Sailing’ini dinlemek isteyen ve hatta yelken hayalini kurarken bu şarkıyı dinleyen, bu şarkıyı dinlerken yelken hayalini kuran bir çok denizci vardır.

Denizle haşır neşir olanlar, biraz da batı müziği dinleyenler Rod Stewart’ın Sailing şarkısını mutlaka dinlemişlerdir. İsmini bilmeyenler melodisinden hatırlayacaktır. Şarkı dünyada öylesine ünlenmiştir ki Rod Stewart’ın en çok kazandıran şarkısı olmuştur. Denizle öyle özdeşleşmiştir ki  BBC’nin Sailor adlı deniz belgeselinin de tema müziği olmuştur.

stewart

İlginç olanı şarkı Rod Stewart’ın değil. Şarkı Sutherland Bros. adlı bir gruba ait. 1972’de Lifeboat adlı albümlerinde yayınlamışlar. 1975 yılında Stewart şarkıyı onlardan almış ve nerdeyse tüm dünyaya duyurmuş.Sutherland Bros, Gavin and Iain adlı iki kardeşin birlikte oluşturdukları bir grup. Rod Stewart sayesinde onların da albümleri çok satmıştır. Kardeşlerden Gail şarkı için şunu söyler;

“Sailing, şarkısını kız arkadaşına ulaşmak için yelkenle yola çıkan bir adamın hikayesi olarak dinlediler. Oysa temelinde daha ruhsal bir yolculuk var”

Orjinalini dinlemek isteyenler için:

 

Share

Bir Cevap Yazın

%d