Heavy Metal Müzik Katil Balinaları durdurabilir mi?

Özellikle İber Yarımadası’nda gerçekleşen orka, yani katil balinaların teknelere saldırması karşısında yelkenciler enteresan çözümler bulmaya çalışıyorlar. Şu ana kadar en ilginci, Heavy Metal dinleterek kaçırmaya çalışma oldu.

Geçtiğimiz günlerde bir Alman denizci katil balinaları rahatsız edip kaçırmak için, suyun altındaki hoparlorler aracılığıyla heavy metal müziği yayını yaptı. Bunu duyan diğer yelkenciler de aynısını denemeye başladı. Hatta Spotify’de Metal for Orcas adıyla heavy metal listeleri oluşmaya başladı.

İşe yarıyor mu? Pek değil. Hatta bir uzman bu yayını yaparak yerinizi belli edersiniz yapmayın diye uyardı. Asıl mesela bu sesin balıklara ve deniz hayatına vereceği zarar. Ama tabi bir balina teknenize saldırırsa pek de etik mevzulara kimse kafa yormak istemez.

Şu anda bilim insanları bu büyük balıkları teknelerden uzaklaştıracak bir yol bulamadı. Ya rotanızı değiştirin ya da dikkat çekmeden yavaş yavaş geçin diyorlar. Ama sonucta hayvanın dikkatini çekerseniz yapacak bir şey var dümene vura vura gövdede delik açıp, tekne batıranlar da var.

Share

Bir Cevap Yazın

%d