Hayalet Yelkenci-Donald Crowhurst

donald

Herkesin hayatta bir hikayesi var ama bazılarının hikayesi tuhaflığı ile birçoğunu gölgeliyor. Donald Crowhurst adlı amatör denizcinin hikayesi de bunlardan. Öyle tuhaf bir insan hikayesi ki hem filmlere, hem kitaplara, hem de müzisyenlere konu olmuş.

Donald Crowhurst  bir ingiliz işadamı ve amatör yelkenci.  1969’da Sunday Times sponsorluğunda yapılan solo dünya yelken yarışına, parasal sıkıntılar nedeni ile katılıyor ve yarışı tamamlayamadan delirerek ölüyor.

Amacı yarışmayı kazanıp para ödülünü alıp, iş hayatını kurtarmak. Fakat başına gelenler çok farklı. Yarışmanın başında bazı zorluklar yaşadıktan sonra yarışı gizlice terk ediyor. Yanlış konumları raporlayarak, dünyanın etrafının dolaşmadan dolaşmış gibi yapmaya niyetleniyor. Basını, insanları kandırmaya çalışıyor. Fakat hiçbir şey planladığı gibi gitmiyor. 9 aylık izolasyon sonucu denizin ortasında delirip intihar ediyor.

d2

Foto IMDB

Yine de belli bir aşamaya kadar yalanını sürdürmeyi başarmış. Basını ve halkı 240 günün sonunda yarışı tamamlayıp İngiltere’ye dönüşe geçtiğine inandırıyor ama asla dönmeyi başaramıyor. Teknesi seyir defteri ile birlikte Atlantik okyanusunda bulunuyor ve aldatmacası ortaya çıkıyor.

Donald Crowhurst  Hafta sonu yelkencisi olarak tabir edilen, hiçbir açık deniz tecrübesi olmayan amatör bir  denizci. Tek başına bir okyanus yelken yarışına katılması tam bir delilik. Üstelik yarışa girdiği tekne, uzun yol için güvenilirliği ispatlanmamış 12 metrelik bir trimaran.Yarış öncesi denemelerde bile teknesine tam olarak hakim değil. .

d4

Foto IMDB

Fakat ödül kazanıp iflastan kurtulmak için bu tehlikeyi göze alıyor. Zaten kendisi de yarış başlarken hayatta kalma olasılığının yüzde 50 olduğunu söylüyor.

Karısı Clare, yıllar sonra kocasına “GİTME” demediği için pişman olduğunu bir röportajda itiraf ediyor. O yıllarda kocasının doğru olanı yaptığına inandığını ve bir eş olarak kocasının hayaline sadık olduğunu söylüyor ama pişman.

Bir de kocasının seyir defterlerini gizli tutmadığı için kendisine kızıyor. “Bu trajediyi herkese duyurmadan  kendime saklayabilirdim diyor”

Seyir defterleri  Donald’ın şiirleri, düşünceleri yanlış ve doğru konum bilgilerinden oluşuyor.Yalan ve gerçek bir seyahatin iç içe geçtiği kayıtlar. Toplam 25.000 kelime… Seyir defterinin son sayfasında:

“Artık bitti, çok yazık, oyundan çıkıyorum” yazılı.Tarih 1 Temmuz 1969.

Share

Bir Cevap Yazın

%d