question marks on paper crafts

Fenerbahçe marina ihalesi neden iptal edildi

Fenerbahçe marina ihalesi neden iptal edildi diye herkes birbirine soruyor. Neyse ki bugün bir gazete yazarı bu konuya ilişkin bir yazı yazdı ve bu yazı hızla yayıldı. Fenerbahçe-Kalamış Marinanın Cumhurbaşkanlığınca gerekçe gösterilmeden iptal edilmesinin ardından Dünya gazetesi yazarı Kerim Ülker, Perde Arkası adlı köşesinde “Kalamış’ta Koç’a vize çıkmadı, BAE radara aldı” başlıklı bir yazı yazdı.

Fenerbahçe Marina ihalesi neden iptal edildi?

Kerim Ülker yazısında iki ihtimale değiniyor; biri 7 Ekim 2021’de dolar 8.87 TL idi. Yani ihale ortalama 281 milyon dolara mal olmuştu. Eğer dolar üzerinden yapılsaydı yaklaşık 1.3 milyar TL’lik bir değişim fark söz konusu olacaktı diyor. İkinci ihtimal ise bir Körfez ülkesinin bu ihaleye aday olabileceği hakkında kaynağından bir duyum aldığı doğrultusunda. Her ne olursa olsun ihale iptalleri güven kırıcı ve ilk değil.

Kerim Ülker’in yazısının tamamını okumak için tıklayın

Fenerbahçe-Kalamış Marinası

Fenerbahçe-Kalamış Marina ihalesi hangi aşamada iptal edildi

Bildiğiniz gibi, Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı ihalesi geçtiğimiz Ekim 2021’de sonuçlanmış ve 40 yıllığına Setur’da kalmaya devam etme kararı alınmıştı. İhale 664 milyon dolarla 15 yıldır Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı’nı işleten Koç Grubu’na bağlı Tek-Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm Tesisleri A.Ş (Setur) kazanmıştı. 1000’in üzerinde teknenin bağlı olduğu marina büyük bir yenileme, inşaat çalışması başlayacaktı. Hatta bunun için ÇED kararı bekleniyordu.

Kadıköy halkının bir bölümünün bu ihale ardından yapılacak inşaa çalışmalarına karşı olduğu kamuoyundan biliniyor hatta bir marinakedisi okuru yaptığı yorumda bu durumu şöyle özetlemişti: “Sahiplenilmek istenilen alan çok uzun bir kıyı şerididir. Yapılmak istenen marina sadece denizi değil kıyı şeridini, parkları dinlenme ve yeşil alanları isgal edecektir. Yoğunlaşacak trafiği kaldıracak yola zaten sahip değildir.”

Kadıköy’deki çevreci bir grubun tepkisini gösteren bir video (16-Eylül 2021) tarihli

İşleniyor…
Başarılı! Listeye girdiniz.

Share

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: