Falyalı suikasti ve sürat tekneleri

Kuzey Kıbrıs kumar kralı olarak bilinen Halil Falyalı geçtiğimiz günlerde suikasta uğradı. Ardından bazı Kıbrıs gazeteleri suikastçıların olayın ardından adadan sürat botları ile kaçtığını yazmış. Sürat tekneleri suç örgütlerinin, uyuşturucu kaçakçılarının da çok sevdiği bir tekne tipi. Hatta uyuşturucu kaçakçılarının Cigarette boat denilen sürat teknesini çok sevdikleri söylenir. Bu teknenin tasarımcısı ve üreticisi olan Donald Aronow 1987 yılında bir suikasta uğradı. Donald o yıllarda hem tekne üreticisi hem de hızlı tekne yarışçısıydı hatta hiç yenilmeyen bir şampiyon olarak biliniyordu.

Donald Aronow suikastının nedeni olarak şöyle bir görüş var: Donald’ı Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçıları öldürdü çünkü Donald uyuşturucu kaçakçılarına karşı ABD Gümrükleri için özel olarak yüksek performanslı bir katamaran olan Blue Thunder ‘ı üretmişti. Kısacası daha hızlısını polis için üretince kaçakçıların tepkisini çektiğine inanılıyor.

Donald Aronow

Donald Arrow’un hikayesi 2009 tarihli belgesel film Thunder Man: The Don Aronow Story ‘de anlatılıyor ve 2018 tarihli John Travolta filmi Speed Kills’in de temelinde onun hikayesi var.

Velhasıl suçlular hızlı giden objelere ilgi duyarlar çünkü hızlı kaçmaları gerekir. Aşağıda 1970’li yıllarda çekilmiş bir filmden harika bir tekneyle kaçış sahnesi.

Ayda bir gelen Marinakedisi pazar postası’na abone olun.

Share

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: