Ekrem İnözü karaya ilk adımı Teos Marina’da attı…

Heraklitos der ki, aynı nehirde iki kere yıkanılmaz. Çünkü nehir de değişir sen de değişirsin… Aynı dünyada da iki kere dünya turu yapılmaz.  Çünkü dünya da değişir sen de değişirsin. Bu sebeple hep farklı bir dünyayı gezersin. Yüz kere de çıksan tura her birinde farklı bir dünya…

Ekrem İnözü Anouk adlı teknesi ile ikinci dünya turundan döndü ve ayağını ilk İzmir’de  Teos Marina’da toprağa bastı, yalın ayak…Ekrem İnözü ve teknesi Anouk, diğer dünya turu yapan tekneler gibi Teos Marina’nın misafiri olacak.

Ekrem İnözü 8 Eylül 2014’te Bodrum Turgutreis’ten başladığı ikinci dünya turundan 10 Mayıs 2017 akşam saatlerinde Türk sularına ulaştı. 

Ekrem İnözü ilk dünya turunu 2004- 2007 yılları arasında yine Anouk adlı yelkenli teknesi ile yapmıştı ve dünya turunu en hızlı tamamlayan Türk denizcisi sıfatını almıştı. Bu turunu da 32 ayda tamamladı.

32 ay önceki dünyayı düşünün bir de bugünkünü… 32 ay önce Leonard Cohen hayattaydı,  David Bovie ve George Micheal da… Usta denizci Sadun Boro da hayattaydı… Dünya değişiyor. Küresel ısınma ile fiziki olarak da değişiyor.

Ekrem İnözü  3. kere daha çıksa dünya turuna yine değişmiş olacak dünya, kendisi de değişecek. İlk dünya turundan sonra “Dünya Varmış” adlı kitabı yayınlanmıştı. Şimdi yaşadıklarını bizlerle nasıl paylaşacak bekliyoruz…

Ekrem İnözü’nün rotası:
Turgutreis- Portekiz ( Lagos)
Madeira- Cape Verde adaları- Brezilya- Uruguay – Arjantin- Şili Patagonya ve dönüştü.
Gidiş: 9000 mil
Dönüş :12.000 mil
Toplam 21.000 mil civarı

Birinci gezi tam dünya turu ise 24.000 mil civarıydı.

Ekrem İnözü Horn Burnu Haritalı Rotası için tıklayın

Share

Bir Cevap Yazın

%d