Dünyayı gezmek kaça mal olur?

Ayıptır sorması ama kaç lira tuttu?

Biz de dünyayı gezelim diyoruz kaç lirayı gözden çıkaralım?

Tekneyle dünyayı gezmeyi düşünenler bu yolculuğun kaça mal olacağını da kara kara düşünürler. Dünyayı gezenlere sorulan ilk soruların başında, maliyet gelir.

Dünyayı gezen yelkenci bir youtuber çifti (Nick ve Terysa) bir video’larında bu soruları cevaplandırmaya çalışmışlar. Siz başkasına sorup zorluk çekmeyin diye biz kısaca özetliyoruz:

1- Hangi tekne ile seyahate çıkmalı? Öncelikle tekneniz yeni de olsa eski de olsa yolda tamir masrafı olacak. Eski ise masraf artar ama yeniyse de masrafsız olacağını sanmayın. Bu sebeple eğer tekne alacaksanız ve diyelim 100.000 Dolar bütçeniz var, siz 80.000 Dolara bir tekne alın, kalan 20.000 Doları tekne ekipmanına harcayın diyorlar.

2- Dünyayı dolaşan insanlar parayı nereden bulur? Kimi birikimlerini harcar, kimi 6 ay çalışır 6 ay gezer, kiminin kirada gayrimenkulu vardır.  Kimi gezerken internette çalışır. Fakat bazı yerlerde özellikle Karayipler’de internet pahalı, sorunlu ve güvensiz olduğu için  teknede internetten iş yapmak stresli olabilir diyor youtuber çift.

3- Masraflara gelince; Kişiden kişiye değişir diyorlar. Bu çift “ya şu olursa” ihtimalini göze alarak her şeyin önlemini alma yoluna giderek bir masraf listesi çıkarıyor:

  •  Üç ayda bir kendi ülkelerine gitmek istedikleri için gidiş dönüş uçak biletleri
  •  Marina ücretleri
  •  Sağlık sigortaları
  • Tekne sigortası (Tekne maliyetinin yaklaşık yüzde 2’sine denk geliyor)
  • Yeme -içme ( lokal alışveriş yapıyorlar. Teknelerinde yiyorlar)
  • Gizli masraflar (ülkelere giriş çıkış harçları, internet ücretleri)
  • Tekne onarım masrafları

Bu çift için toplam aylık masraflar 3000 Doları buluyor.

(Bu tabloya bakınca en masraflı kalem teknenin kendisi, acaba tekneyi bırakıp mı dünyayı gezmeli:))

 

Daha detaylı bilgilerin de yer aldığı video’yu izleyebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: