“Dünyayı gezen tavuğun” kitabını çevirecek bir yayınevi aranıyor!

Çok yakın zamanda basılan “The hen who sailed around the world” yani dünyayı gezen tavuğun gerçek hikayesini anlatan kitap şu anda  Amazon’da satılıyor ancak hala dilimize tercüme edilmiş değil. Bekliyoruz merakla…

Şu da bir gerçek; Fransız gezgin Guirec Soudée ve yol arkadaşı tavuk Monique’nun macerası sosyal medyadan fazlasıyla duyuldu ama kitabın yeri başka olur.

Guirec yanına bir kedi almak ister ama daha sonra bakımının zor olacağını düşünür ve vazgeçer ve üstelik kendisini doyuran bir yol arkadaşı daha akıllıca olur diye düşünerek tavuğuyla yola çıkar.

2014 yılının Mayıs ayında Fransa’dan demir alan ikili İspanya’nın Kanarya Adaları’ndan üzerinden Karayip Denizi’ndeki St. Bart Adası’na gider, ardından geçen yıl Ağustos ayında Arktik bölgesine…

Balık yiyen tavuğunun yumurtasının biraz tuzlu olduğunu söylüyor.

2015 yılında Kuzey Kutbu’na yakın bir yerde buzda tekneyi karaya oturtup, Monique’le kışı Grönland’da geçirir. Kutup hayatında zorlanır 12 kilo verir. Onu hayatta tutan sevgili tavuk dostunun 130 günde verdiği 106 yumurta olur.

Masal tadında bu gerçek hikaye dünyada bir çok haber kanalına haber oldu. Okulda pek başarılı olmayan bir gencin Fransa’dan Avustralya’ya gidip orada karides teknelerinde çalışıp ikinci el yaşlı bir tekne alıp tavuğu ile yola çıkması nasıl ilgi görmesin ki… Ezber bozan yaşam örneklerinden bir tane daha.   

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: