person showing usa flag

Delaware Tescilli Amerikan Bayraklı Yatlara Ne olacak?

Son günlerde Delaware tescilli Amerikan Bayraklı yatların durumu, uygulanmayan bir yasanın etkin hale getirilmesi sonucu çok konuşuluyor. Bu durum, birçok Avrupalı, Türk ve Doğu Akdenizli yat sahibinin ne yapacağı konusunda şaşkınlığa sebep oldu.

Yasaya göre Delaware tescilli olup 60 gün boyunca kesintisiz olarak Delaware sularında bulunmayan yatlar, bayraksız konuma düşüyor. Yani Delaware tescilli Amerikan Bayraklı bir yatınız varsa 60 gün boyunca Delaware sularında tutmanız gerek ve bu da oldukça maliyetli.

Bu yasa, aslında hep var olan bir yasaydı ancak bu yıl net bir şekilde uygulanmaya başlandı. Muhtemelen, bu duruma Avrupa ülkelerinden Amerika’ya yapılan baskının etkisi oldu. Delaware tescilli yatlara takılan Amerikan bayrağı, ekonomik açıdan yüksek vergilerden kaçınmalarını sağlıyor ve bu durum bazı ülkelerin hoşuna gitmediği için baskı yapılmış olabilir.

Delaware, Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu kıyısında yer alan küçük bir eyalet. Finans, sigorta ve hukuk gibi sektörlerde önde gelen bir merkez olarak kabul ediliyor. Şirketler ve yatırımcılar, düşük vergi oranları, az bürokrasi ve yatırımcı dostu bir ortam sağlaması nedeniyle genellikle Delaware’de kayıtlı olmayı tercih ediyorlar. Ancak, son günlerde ortaya çıkan durum, Delaware tescilli yat sahipleri için yeni bir dönem başlatacak gibi duruyor.

Yat acenları başka ülke bayraklarını öneriyor. Örneğin Polonya Bayrağına büyük bir ilgi var. Mesela İtalyan yatçılar İtalya’nın yüksek vergilerinden kaçınmak için Ya Polonya Bayrağı ya da Slovenya Bayrağı takıyorlar. Polonya için bir Amerikan şirketi kaydı lazım yoksa da acentalar hallediyor.

Slovenya bayrağı her 5 yılda bir güvenlik ziyareti gerektirirken, Polonya kaydı sırasında teknenin Polonya topraklarındaki bir liman seçeneğinin tanımlanmasını gerektiriyor. Bu liman seçeneği bazı acentalarca vergi getirir olarak yorumlansa da bazı acentalarda böyle bir ihtimalin olmadığını düşünüyor.

Bu bayraklar dışında aşağıdaki bayraklar da düşünülebilir ama Türk vatandaşlarına nasıl olduğunu acentanıza sormanız gerek.

Langkawi (Malezya) bayrağı, dünyadaki en kolay ve uygun tekne kayıtlarından biridir. Teknenizi Langkawi’de özel bir mal sahibi veya şirket olarak kaydedebilirsiniz ve teknenizi özel, ticari veya mürettebatsız faaliyetler için kullanabilirsiniz. Kurulum süreci hızlıdır ve istenen evraklar çok basittir.

San Marino bayrağı, kayıt işlemi basit ve maliyeti düşüktür. 24 metre altındaki tüm tekneler için sörvey gerekli değildir ve geçici kayıt 48 saat içinde yapılabilir.

Polonya Bayrağına geçirmek istiyorsanız Marsol Yatçılığı arayabilirsiniz.

Marinakedisi aylık e-bültene kayıt olmadıysanız kayıt olun. Ayda bir Pazar günü gelir.

marina port sailboats sailing boats
Photo by JÉSHOOTS on Pexels.com

Kiralık Tekne Seçenekleri:

2023 model Bavaria Cruiser 46 2020 model Bavaria Cruiser 412020 model Bavaria Cruise 46
2023 model Bali 4.62023 model Lagoon 462023 Model Bali 4.2
2023 model TrawlerLagoon 50 owner’s version2021 model Lagoon 40
2023 D&D Kufner 54 Exclusive2021 Bénéteau Océanis 46.12022 model Lagoon 42
2013 model Lagoon 450F2013 model Bavaria 452023 model Bénéteau Océanis 46.1
2022 Jeanneau Sun Odyssey3802022 model Bavaria Cruiser462010 model Fairline 55 Squadron
2023 Lagoon 462022 model Bali 4.62021 model Excess 11

Boats from Turkey for sale

Share

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: