Çetin Kent’in kaleminden “Samos Günlükleri”

Çetin Kent’in son çıkan kitabı Samos Günlükleri Naviga Yayınlarından yayınlandı ve CNR tekne fuarında satışa sunuldu. Yazarın zaten meraklı bir takipçi kitlesi var, muhtemelen benden daha önce okumuşlardır bile. Ben henüz okumayanlara kısaca anlatayım:

Öncelikle emin olun bu kitapla bir çok yerde karşılaşacaksınız, Yunan adalarına giden bir feribotta, güneyde bir marinanın resepsiyonunda, Bodrum’da bir kafede, yani denize yakın olan her yerde bu kitap karşınıza çıkabilir. İşte o zaman hiç çekinmeden elinize alın ve önce giriş yazısını ve sonra da bitiş paragrafını okuyun. Tek kelimeyle başlangıcı da bitişi de insanın içine dokunuyor, etkileyici, zihin açıcı. İnanın kitabı hemen edinmek isteyeceksiniz.

Bu kitap insanda, bir ada bulup hemen çok ama çok seveyim hissi yaratıyor. 

Çetin Kent adanın tarihini, coğrafyasını ve günlük yaşayışını öyle bir anlatmış ki hani Samos Belediyesi bir kitap çıkarsa böyle anlatamaz. Zaten bir de belediye yayınları tüm dünyada biraz sıkıcı olur. Çetin Kent’in üslubu malum, esprili, samimi, akıcı…

Teknesiyle gidecekler için oldukça faydalı bilgiler var. Samos’taki tekne bağlama ve barınma yerlerinden bahsederken biraz kızım sana söylüyorum gelinim sen anla durumu da var. Samos sana söylüyorum Türkiye’deki marinalar siz anlayın mesajı… Yani marina yöneticileri de okumalı bu kitabı. 

Samos’ta yaşamış ve insanlık tarihini etkilemiş bir çok insan ve olayı bu kitapta okuyacaksınız. Örneğin Pisagor… Aslında Yunan adalarında rehberlik yapanların biran önce Samos Günlükleri’ni edinmesi gerekir diyebilirim.  Çok enteresan bilgiler var, yine sadece Çetin Kent’ten öğrenebileceğiniz bilgiler. 

Hele Hera ve Zeus diyalogları… Benim gözümde bir tiyatro sahnesi canlandı ve doğrusu bu diyaloglar sahneye çok yakışır. Belki Çetin Kent  bu diyalogları tiyatrolaştırır ve marinakedisine de bir oyun davetiyesi gönderir, hiç fena bir fikir değil 🙂

Çetin Kent’in bütün anılarına, bakış açısına ve kalemine sağlık! İnsana iyi gelen bir kitap.

 

Bir Cevap Yazın

%d