Çeşme Marina denizin altını renklendiriyor

 

Çevreci kimliği ile ön plana çıkan Çeşme Marina, çevre ve doğayı yaşatmak için bir projeye daha imza attı. Daha önce kalamar yuvası ve deniz patlıcanları ile ilgili çalışmaları yürüten Çeşme Marina, yeni projesinde mercan büyütmeye başladı.

Mercan nedir?

Su altı bitkisi gibi görünen ama aslında omurgasız hayvan grubuna giren bir canlı türü. Mercan topluluğunu “polip” denen bireyler oluşturur. Bunlar çok küçüktür ve birbirine bağımlıdır örneğin tek bir sindirim sistemleri vardır. Vücutlarının alt kısımlarında bulundukları zemine yapışmalarını sağlayan organlar vardır. Sinir ve kas sistemleri hayli basittir. Ağızları, vücutlarının üst kısmındadır ve bir gırtlakla doğrudan mideye bağlanır. Avcıdırlar, sarı, kırmızı, yeşil gibi parlak renkler avlarını kendilerine çekebilmek içindir.  

Çeşme Marina, proje kapsamında, çalışanlar tarafından marina içinde daha önce kullanılmış olan parçalardan hazırlanan 3 mercan yuvası, marina içine bırakıldı. Bu yuvalarda kontrollü bir ortamda büyüyecek olan mercan ve süngerler, belli bir büyüklüğe ulaştığında Derin Doğa Dalış Merkezi işbirliği ile Çeşme’de bulunan belli başlı dalış merkezine taşınacak.

Çeşme Marina Genel Müdürü Can AKALTAN; “Mercanların ekosistem için önemi oldukça fazla. Marina içinde büyütüp dalış merkezlerine yerleştireceğimiz mercanlar ile hem binlerce balık türüne ev sahipliği yapacak hem de Çeşme deniz turizmine katkıda bulunacağız. Bu projedeki paydaşımız Derin Doğa Dalış Merkezi’ne ve Sayın Erdinç Ergün’e gönülden teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: