Mavi tur yapacak “Yabancı bayraklı teknelerin” dikkatine!

Geçtiğimiz haftalarda yabancı bayraklı teknelerin bu sezondan itibaren Türk sularında “mavi tur” ya da kiralama yapamayacakları yönünde bildirimler sektörde kriz yaşanmasına neden olmuştu. Krizin temel nedeni ön ödeme almış olmaları ve sezona çok kısa zaman kala bu yönde bir uygulamanın duyurulması olmuştu. Neyse ki, Turizm Bakanlığından gelen bir son dakika kararıyla, yabancı bayraklı teknelerin bu yaz sezonunda Türk sularında çalışabilecekleri haberi geldi.

Aslında çoğunlukla ülkeler yabancı bayraklı tekneleri çalıştırmazlar. Türkiye’deki durumun nedeni “Turizm Teşvik Kanunu”. Yoksa Türkiye’de de kabotaj gereği yabancı bayraklı teknelerin çalışma izni yok.

Yabancı bayraklı teknelerin  bu sezonu da teşvik kapsamında çalışarak geçirmeleri için 19 Nisan 2019 tarihine kadar müracaat etmeleri ve gerekli bedelleri ödemeleri gerekiyor.

Bedeller:

Deniz Turizmi Yönetmeliği uygulama Tebliği 28 nci madde kapsamında yabancı bayraklı deniz turizmi araçlarından 1,500 TL belge bedeli alınacak

Deniz turizmi araçlarının;

Yönetmeliğin 35  nci maddesi kapsamında kiralanmasında yatak başına 1,000 EURO

Yönetmeliğin 36  nci maddesi kapsamında Türk Bayrağı çekilmesinde yatak başına 1,000 EURO

Yönetmeliğin 37  nci maddesi kapsamında faaliyette bulunan yatak başına 2,500 EURO

Yönetmeliğin 47  nci maddesi kapsamında Türkiye’de kışlama yapmayan yatlardan yatak başına 300 EURO altyapı hizmetlerine katkı payı alınacak.

EURO cinsinden belirlenen ücretler TRL olarak hesaplanırken; belgenin düzenlendiği ayın 1.nci iş günü açıklanan TCMB EURO döviz alışkurunun esas alınacağı hususlarının uygulanacağı bildirilmiştir.

Bir Cevap Yazın

%d