Başak Mireli de Türkiye Rekoru Için Karadeniz hazırlıklarına başladı

Başak Mireli solo kadın yelkenci olarak Türkiye Rekor denemesi hazırlıklarında. Önce Tolga Pamir ardından Gökova kardeşler ve şimdi de Başak Mireli Türkiye Rekor denemesine çıkıyor. Hopa – İskenderun arasındaki 1500 millik Türkiye rekoru Tolga Pamir’in ; 16 gün 16 saat 27 dakika 31 saniye.

Mireli, İlker Elektronik sponsorluğunda Hopa ile İskenderun arasındaki 1.500 millik rotayı yelken gücü ile tek başına, hiç durmadan tamamlayarak Türkiye Turu Rekorunu elde etmeyi hedefliyor. 1 Haziran 2022’de rekor denemesine başlayacak sporcu, turun sonunda rotayı tamamlayan ilk kadın yelkenci ünvanına sahip olacak.

Başak Mireli yaptığı açıklamada “Bu rekor denemesinin tüm yelkenci kadınlar için cesaret, güç ve ilham kaynağı olmasını umuyorum.” dedi.

Daha Çok Destek ile Daha Çok Yelkencimiz Karadeniz’e açılmalı

Mireli, rekor denemesi öncesinde 9 – 27 Mayıs 2022 tarihleri arasında Karadeniz’in tamamını dolaşarak Karadenizli deniz sevdalıları ile bir araya gelip, bölgedeki yelken kulüpleri ile görüşecek. 19 Mayıs’ta Samsun’da denizcilerle birlikte Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına katılacak olan Mireli için Türkiye Turu Rekoru, Karadeniz’in doğal güzelliklerini tanıtmak için de büyük bir fırsat olacak. Türkiye Turu Rekoru denemesini 12 günde tamamlamayı hedefleyen yelkenci 1 Haziran 2022’de Hopa’dan çıkış yapacak. Projesine “Ana Sponsor” arayışı devam eden Mireli, “Daha büyük hedefler ve başarılar için spora ve sporcuya daha fazla destek şart. Projem için hala ana sponsor bulabilmiş değilim. Bu yönde arayışım devam ediyor. Şu ana kadar sonsuz destekleri ile hep yanımda olan aileme ve dostlarıma teşekkürlerimi sunuyorum.” 

Başak Mireli Kimdir?

Fenerbahçe Yelken Kulübü’nde yelken sporuna başlayan Türkiye’nin tek solo kadın yelken sporcusu Başak Mireli, uzun yıllar İstanbul Yelken Kulübü sporcusu olarak yat kategorisinde yarıştı. Başak Mireli  20 Nisan’da başladığı, Marmara Denizi’nde 320 millik kalifikasyon parkurunu tamamlayan Türkiye’nin tek kadın solo yelken sporcusu. Haziran 2022’de Türkiye Turu Rekoru denemesini tamamladıktan sonra eşi Ömer Öcel ile çıkacağı dünya turunun ilk ayağında, Aralık 2022’de solo Atlantik geçişini yaparak, tek başına okyanus geçen ilk Türk kadın denizci olmayı da hedefliyor. 

 Destekleyen Kurumlar

Başak Mireli – Yelkenle Solo Türkiye Turu Rekoru denemesi İlker Elektronik, Gökova Ören Marina, Jotun Türkiye ve Setur Marinaları tarafından desteklenmektedir. İletişim Danışmanlığı ve Halkla İlişkiler desteği TIME Public Relations (TimePR), medya desteği Naviga Magazin tarafından sunulan proje; insanlığın doğayla uyum içinde yaşadığı bir geleceğin kurulması için çalışan WWF Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ve cinsiyet dengeli bir iş yaşamı için faaliyetler gösteren PWN İstanbul (Profesyonel İş Kadınları Derneği) tarafından da desteklenmektedir. 

Başak Mireli’nin “Yelkenle Solo Türkiye Turu Rekoru” Projesi hazırlık süreci ve rekor denemesi Instagram ve YouTube’da @sailing_istanbul hesaplarından ve http://www.sailingistanbul.com adresinden takip edilebilir.

Share

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: