Balon Balığı, marina kedilerini öldürüyor!

Balon Balığı marina kedilerini öldürüyor da diğer kedileri öldürmüyor mu? Doğrusu balon balığı kedi ayrımı yapmıyor, marina kedisi, ev kedisi, sokak kedisi, hangisi yerse onu öldürüyor. Marina kedileri denize daha yakın oldukları için elbette daha fazla risk altındalar. Kedilerin bir kısmının da bu balığı görünce canhıraş kaçtığı söyleniyor.

Bazı balıkçılar ağlarına takılan balon balıklarını karaya attıkları için kediler zehirleniyorlar ve maalesef hazin son. Yeni alınan kararda balıkçıların balığı bütün olarak karaya atması yasaklandı.

Balon balığı safrasındaki zehirden dolayı onu yiyen insanlarda da aynı etkiyi yapıyor. Balık zehri çıkarıldıktan sonra yenilebilir ama bu zor bir iş. Sadece bazı Japon aşçıları, iki yıllık bir eğitimden sonra bu balığı pişirecek yetkinliğe ulaşıyor.

Balon balığı başına 5 TL

Geçen hafta çıkan haberi okumuş olanlar bilir. Devlet balon balığı avcılığı için kuyruk başına 5 Tl teşvik ödemesi yapacak. Neden bu para ödeniyor? Çünkü balon balığı denizlerin en huysuz, geçimsiz ve istilacı balık türlerinden biri. Bulundukları yerlerindeki balıkları yemekle kalmıyor, balıkçıların ağlarını kemiriyor, iğnelerini kırıyor korkunç zararlar veriyor. Dikkat edin balıkçıların iğnelerini kemirip kırıyorlar. Balon balığının hakikaten şakası yok. Dişleri kerpeten gibi…Kuzey Ege’ye kadar gelmesinin nedeni malum iklim değişikliği.

Devletin verdiği teşvik kapsamında balon balığını yakaladıktan sonra karaya atmak yasak. Karara göre balık bütün olarak karaya çıkartılmayacak, kuyrukları kesilecek ve Aralık sonuna kadar teslim edilecek. Bir milyon kuyruk toplandığında teşvik sonra erecek. Yani devletin teşvik için ayırdığı miktar 5 x 1 milyon= 5 milyon TL.

Devletten teşvik almaya çalışanlar bilir çok da kolay değildir ama bakın bu olayda devlet gönüllü olarak böyle bir teşvik yapıyor çünkü çok iyi biliyorlar ki balon balığı balıkçıları balıkçılıktan soğutacak kadar tehlikeli bir tür. İnsana şunu dedirtir her attığım ağa balon balon balığı gelecekse, balıkçılığı bırakır, gezen tavuk çiftliği açarım (Balon balığının ulaşamayacağı bir yer)

Nasıl Avlanır?

Sosyal medyada balon balığı avlayıp, tanesi başına 5 Tl kazanmak isteyen bazı amatör denizcilerin sohbetleri yüz güldüren cinsten. Öyle bir yöntem yok. Oltanızı atıp balon balığı çekeceğiniz özel bir yem yok.

Balon balığı için özel bir şey yapmanıza gerek yok zaten gelip ağlarınızı kemirecek ve iğnelerinizi koparacak. Burada balıkçılara verilen teşviğin maksadı balon balıklarınin kendilerine vereceği zararı karşılamak ve balıkçılığa devam etmelerini sağlamak.

Japonya da porsiyonu 10.000 Yen yani 750 TL olduğunu duyup balon balığı yakalayıp Japonya’ya ihraç edelim diyen girişimciler için küçük bir not: Bu balığın pahalı olmasının nedeni balon balığı azlığı değil, bu balığı pişiren şeflerin azlığı… Şef ithal etseniz daha çok kazanırsınız.

Önemli Not: Son satıra kadar okuduysanız, marinakedisi.com’la iyi anlaştınız demektir. Ücretsiz aylık e bültene hemen kayıt olun.

Deniz tarağı tarifi.. Kolay ve lezzetli

International Boat Industry Turkiye Temsilcisi, Dijital pazarlama uzmanı, Yazar, Turizm Rehberi. Yayınlanan Kitapları Kıçtankara (2011) Yalnız Yaşama Egzersizleri (2004 Tükendi) Büyülü Gerçeklik E kitap, Komik Beyin E kitap

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: