Amazonlar’ı gezmek mi daha zor yoksa yazmak mı?

Ayahuasca Yolculuğu Kübra Saatçioğlu’nun yazdığı Naviga Yayınlarından çıkan ve beklenenin aksine konusu denizde geçmeyen bir anı kitabı.

Naviga’dan çıkınca bir de içinde yolculuk kelimesi geçince insanın aklına doğal olarak deniz geliyor ama bu kitap Amazonlar’da geçiyor.

Ya da belki kitabın yazarı Kübra Saatçioğlu’nun zihninde geçiyor da diyebiliriz. Çünkü kitap Kübra Saatçioğlu’nun seyahat notlarını, anılarını, hayata bakışını, yaşamının kırılgan anlarını ve bilgeliğini içeriyor.

Kübra Saatçioğlu, daha önce  Jeanneau Yachts Türkiye’de çalışmış ve ayrıca  D-Marin’in eski CEO’su Kemal Saatçioğlu’nun eşi. Yazar, kitapta eşi Kemal Bey’e olan duygularından yoğun olarak bahsettiği için bu kitaptan bahsederken Kemal Saatçioğlu’nun adını geçirmemek eksik kalır.

Kitabın açılış sayfasında bir sözle karşılaşıyoruz:

” Kendi ruhunun şarkısında, dans eder gibi yaşayan bir sen/ben ve bu sen/ben’lerden oluşan bir dünya düşlüyorum”

Derin bir söz, ki kitap son cümlesine kadar bu derinlikte devam ediyor. Derine inmeyi göze alabilecek olanların okuyacağı bir kitap. Aralarda Mevlana’dan alıntılar var ve o alıntılar insanı daha derin düşüncelere daldırıyor.

“Düşünmeyi öğrendim. Sonra kalıplar içinde düşünmeyi öğrendim. Sonra sağlıklı düşünmenin kalıpları yıkarak düşünmek olduğunu öğrendim” Rumi 

Kitabın arka kapağındaki ilk paragraf:

Rüyalarını ve bazı işaretleri takip edip, ani bir kararla, çocuklarını ve eşini arkasında bırakarak iki haftalığına Amazonlara giden bir kadının sıra dışı deneyimleri, bu kitapta okuyucu ile buluşuyor.  

Oysa çocukları ve eşi yol boyunca yanındalar. Aklındalar, günlüğündeler ve kitabındalar….

Kübra Saatçioğlu Amazon yolculuğundan oldukça etkilenmiş ve bu etkiyi okuyucuya da geçirmeyi başarmış. Dili samimi ve cesareti etkileyici.  

Amazonlar’ı gezmek mi daha zor yoksa yazmak mı?  Kendisine denk geldiğimizde ilk soracağım soru bu olacak!

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: